SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Buça katliamının görüşüleceği BMGK toplantısında hitap edecek

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2022 05:06
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2022 05:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Buça katliamının görüşüleceği BMGK toplantısında hitap edecek

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başkanlık eden Birleşik Krallık, Rus işgalcilerin Kıyiv bölgesindeki Buça’da gerçekleştirdiği toplu katliamları görüşmek için Güvenlik Konseyi toplantısı düzenliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy video konferans yöntemi ile bugün BM Güvenlik Konseyine hitap edecek.

İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’den geri çekilmeye devam ederken Buça ve İrpin kentinde acımasızca saldırı düzenledi. Kan donduran görüntüler dünya basınında da geniş yankı buldu ve Rus işgalcilerin insanlık dışı eylemi soykırım olarak tanındı. Birleşik Krallık, Kıyiv bölgesindeki Buça’da, Rus saldırganların toplu katliamlarını görüşmek için 5 Nisan 2022 tarihinde Güvenlik Konseyi toplantısı düzenleneceğini duyurdu.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI BMGK'YE HİTAP EDECEK

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) Nisan ayı dönem başkanı Birleşik Krallık daimi temsilciliğinin Twitter hesabından Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın bugün düzenlenecek BMGK toplantısında hitap edeceği duyuruldu.

Rus işgalcilerce sivillerin katledildiği Ukrayna'nın Buça kentini ziyaret eden Zelenskıy'ın, BMGK'nin Ukrayna oturumuna katılacağı belirtilen söz konusu paylaşımda, "Birleşik Krallık, Konsey başkanlığı sırasında Rusya'nın savaş suçları hakkında gerçeğin duyulmasını sağlayacak. Putin'in savaşını ve gerçeği açığa çıkaracağız." ifadeleri kullanıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.