SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Zelenskıy: İşgalcilerin, tarihi Odesa kentini yok etmesine karşı mücadele etmemiz lazım

Cumhurbaşkanı Zelenskıy: İşgalcilerin, tarihi Odesa kentini yok etmesine karşı mücadele etmemiz lazım

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 17:34
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Zelenskıy: İşgalcilerin, tarihi Odesa kentini yok etmesine karşı mücadele etmemiz lazım

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Yunan parlamenterlere, işgalci Rusya’nın Ukrayna topraklarında ortaya koyduğu vahşi katliamları anlattı. Ayrıca işgalcilerin tarihi bakımdan Yunanlılara yakın olan Odesa'yı yok etme girişimlerine karşı mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi. Zelenskıy, “İşgalci Rusya yaptığı her şeyin cezasız kaldığına inanıyor. Biz bunu durdurmalıyız. Rusya'yı adalete teslim etmeliyiz. Odesa'yı Mariupol'un uğradığı yıkımdan kurtarmalıyız. Rusya tarafından sınır dışı edilen tüm insanları bulmalıyız. En azından hâlâ hayatta olan ve kurtarılabilecek Mariupol sakinlerini kurtarmalıyız.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 7 Nisan 2022 tarihinde, Yunan parlamenterlere Ukrayna’ya savaş açan ve insanları acımasızca öldüren tüm suçluların adalete teslim edileceğini söyledi. Zelenskıy, Mariupol ve diğer Ukrayna şehirlerinin kurtarılacağına olan güvenini dile getirerek; Odesa kentinin de tıpkı Mariupol gibi yok edilmesine izin verilmemesinin altını çizdi. Ayrıca Rus birliklerinin Ukraynalıların ve Yunanlıların yüzyıllardır barış ve refah içinde yaşadıkları yerlere ölüm ve yıkım getirdiğini vurguladı.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: İŞGALCİ RUS ORDUSUNA KARŞI, ODESA’YI BİRLİKTE KURTARALIM

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “İşgalci Rusya, güney Ukrayna'dan insanları sınır dışı etmeye başladı. On binlerce insanımız şimdiden Rusya'ya, Ukrayna'nın geçici olarak işgal ettiği topraklara sürüldü. Bunlar, Rus birliklerinin saldırısına uğrayan Mariupol ve diğer şehirlerin sakinleri. İnsanların Rusya'ya bu zorunlu yer değiştirmesi hem Yunanlılar hem de Ukraynalılar için ilk değil. İşgalci Rus birlikleri bugünlerde, Mariupol ve diğer şehirler gibi Odesa'yı da yok etmeye çalışabilir. Biz, birlikte bunun önlemini alarak Odesa’yı kurtaralım. Evet, bugün Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Odesa'daki Rus saldırılarını engelliyor. Dolaysıyla İşgalcilerin, tarihi Odesa kentini yok etmesine karşı mücadele etmemiz elzem.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna ve Yunanistan'ın yakında AB'de eşit şartlarda hayat süreceklerine inandığının altını çizdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.