SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Putin ile görüşmeye hazırım

Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Putin ile görüşmeye hazırım

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2021 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2021 12:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Putin ile görüşmeye hazırım

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas konularını ele almak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Lviv bölgesindeki dün iktidardaki 'Halkın Hizmetkarı Partisi' üyeleriyle görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi. Gazetecilere konuşan Zelenskıy, Kırım ve Donbas konularını görüşmek üzere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmek istediğini ifade etti. Zelenskıy, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Rusya Devlet Başkanı ile bir araya gelmek isterdim. Bire bir görüşmenin oldukça önemli olabileceğini anlıyorum. Bana göre, Rusya Devlet Başkanının çevresindeki insanların bire bir görüşmemizi istemediği açık, çünkü bu görüşme beklenmedik sonuçlar doğurabilir… Olacak herhangi bir görüşmeye hazırım. Çünkü bu görüşme, Ukrayna’ya Donbas’taki trajediyi ve Kırım konusunu çözmeye yardım edecektir.”

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rus tarafının görüşmeye ilişkin süreci yavaşlattığını da belirtti.

ZELENSKIY’DEN PUTİN’E GÖRÜŞME TEKLİFİ

Zelenskiy, 26 Nisan'da Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak'a, Putin'le görüşme ayarlaması için talimat verdiğini bildirmiş ve Donbas'ın sorunlarını o bölgede yapılacak bir görüşmeyle ele almayı teklif etmişti. Ertesi gün açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in Zelenskıy ile görüşmeye hazır olduğunu belirterek, “Aralarındaki diyalog, sadece ikili ilişkilerdeki sorunları kapsayabilir. Yani bu diyalog, Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmalara çözüm arama amacına dayanarak gerçekleştirilemez.” ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.