SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Uluslararası Af Örgütünün raporuna tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Uluslararası Af Örgütünün raporuna tepki gösterdi

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 17:54
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 17:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Uluslararası Af Örgütünün raporuna tepki gösterdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün yaptığı açıklamada Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan ve Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığı ifade edilen rapora tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Manipülatif raporlar sağlarsanız, o zaman insanların ölümünün sorumluluğunu suçlularla paylaşırsınız” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenskiy), ulusa sesleniş konuşmasında Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan raporu sert bir şekilde eleştirdi. Zelenskıy, ülkenin savaş zamanı taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini ileri süren raporu yalanladı ve Uluslararası Af Örgütünün bu şekilde Rusya'nın elini güçlendirdiğini belirtti.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: RAPORU KINADI

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, "Sorumluluğu saldırgandan kurbanın sırtına yıkıyorsunuz” ifadelerini tepki göstererek, Ukrayna ordusunu eleştiren raporu "sahte" ve "propaganda" olarak nitelendirdi.

Uluslararası Af Örgütünün yayımladığı raporda, Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığı belirtilerek Ukrayna kuvvetlerinin okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere nüfuslu yerleşim bölgelerinde üsler kurarak ve silah sistemleri işleterek sivilleri tehlikeye attığı açıklandı. Tüm bunların uluslararası hukuku ihlal ettiği kaydedilirken, sonuç olarak Rusya'nın da bu hedefleri vurduğunda sivilleri öldürdüğü ve sivil altyapıyı yok ettiğine dikkat çekiliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna ordusunun çapraz ateş altında kalabilecek bazı sivilleri tahliye etmemesini de eleştiriyor. Uluslararası Af Örgütü Ukrayna Yöneticisi Oksana Pokalçuk ise rapora katılmadıklarını açıkladı. Pokalçuk, Uluslararası Af Örgütü’nün Ukrayna biriminin rapor yayımlanmadan önce süreçten çıkarıldığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, “Savunma pozisyonunda olmak, Ukrayna ordusunu uluslararası hukuka saygı göstermekten muaf tutmaz. Ukrayna güçlerinin sivilleri riske attığı ve nüfusu olan bölgelerde operasyonlarda savaş hukukunu ihlal ettiği bir model belgeledik” diyerek raporu savundu.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY'DEN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy ise Ukrayna ordusunun askeri operasyonları nüfuslu bölgelerde yürütmek zorunda kalmasının hiçbir şekilde ayrım gözetmeyen Rus saldırılarını haklı çıkarmadığı belirtildi. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ise “Ordumuza kimsenin iftira atmasına izin vermeyeceğiz” ifadesiyle tepki gösterdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.