SON DAKİKA
Hava Durumu

Dmıtro Kuleba: Quadriga, hem Ukrayna ile Türkiye’yi hem de Karadeniz bölgesinin güvenliğini güçlendiriyor

Dmıtro Kuleba: Quadriga hem Ukrayna ile Türkiye’yi hem de Karadeniz bölgesinin güvenliğini güçlendiriyor

Haber Giriş Tarihi: 14.10.2021 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2021 12:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dmıtro Kuleba: Quadriga, hem Ukrayna ile Türkiye’yi hem de Karadeniz bölgesinin güvenliğini güçlendiriyor

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna ve Türkiye arasındaki iş birliği sürecini değerlendirdi. Özellikle Quadriga formatına dikkat çeken Kuleba, Kıyiv ve Ankara arasında askeri siyasi işbirliğinin geliştirilmesinin hem iki ülkeyi hem Karadeniz bölgesinin güvenliğini güçlendirdiğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, dün düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Lviv'de yaptığı görüşme ve Ukrayna ile Türkiye arasında Quadriga formatındaki iş birliği hakkında açıklamalarda bulundu. “Ukrayna ve Türkiye, stratejik ortaklığı ve yeni uluslararası iş birliği formatı olan Quadriga'yı geliştirmek için çalışıyor. Bu format çerçevesinde Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri-siyasi işbirliğini ve genel olarak Karadeniz bölgesinin güvenliğini güçlendiriyoruz.” ifadeleri kullanan Kuleba, Ukrayna’nın dahil olduğu bölgesel ittifakları ve yeni uluslararası formatları arasında Quadriga’nın en belirgin güvenlik boyutuna sahip olduğunu belirtti.

ZELENSKIY İLE ERDOĞAN 2022 YILININ BAŞINDA KIYİV'DE GÖRÜŞECEK

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Lviv ziyareti sırasında, ayrıca Ukrayna ile Türkiye Cumhurbaşkanlarının stratejik ortaklık konseyi çerçevesindeki bir sonraki toplantısı hazırlıklarının ele alındığını belirten Kuleba, sıradaki toplantının başkent Kıyiv’de 2022 yılının başında düzenlenmesinin planlandığını duyurdu.

QUADRİGA TOPLANTISI ARALIK AYINDA YAPILACAK

Bunun dışında görüşme sırasında, Aralık 2021'de Quadriga formatında bir toplantı düzenlenmesi için anlaşmaya varıldığını bildiren Kuleba, “Ukrayna ve Türkiye, birbirini güçlendiren iki güçlü ortak olarak hareket ediyor. Kusursuz Bayraktar araçlarını oluşturmak için Ukrayna motor üretim teknolojileri ile Türk insansız hava araçları üretim teknolojilerini birleştiriyoruz.” dedi.

Bakan Kuleba, Quadriga formatı çerçevesinde, iki ülkenin Antonov Devlet Şirketinin kapasitesini kullanarak uçak yapımında büyük ölçekli ortak projeler olasılığını inceleyeceğini belirtti. 

TARİH ARAŞTIRMALARI İÇİN ORTAK KOMİSYON KURULACAK

2021 yılının sonuna kadar Ukrayna ile Türkiye’nin Ticari ve Ekonomik İşbirliği Ortak Komisyonu toplantısı düzenleyeceğini aktaran Kuleba, ayrıca Bakan Çavuşoğlu ile dışişleri bakanlarının himayesinde tarihi araştırmalar için ortak bir Ukrayna-Türk komisyonu kurma konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.