SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Türkistanlılardan Çin'in "İslam'ı Çinlileştirilme" politikasına karşı İstanbul'da protesto ve basın açıklaması

Doğu Türkistanlılardan Çin'in "İslam'ı Çinlileştirilme" politikasına karşı İstanbul'da protesto ve basın açıklaması

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2021 21:32
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2021 22:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Türkistanlılardan Çin'in "İslam'ı Çinlileştirilme" politikasına karşı İstanbul'da protesto ve basın açıklaması

Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Derneği, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da ve Çin'in genelinde İslam'ı Çinlileştirme hamlelerine yönelik protesto gösterisi yapacak. Bu kapsamda, 17 Aralık 2021 tarihinde Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem ve basın açıklaması yapılacak.

Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Derneği, Çin devlet başkanı Şi Cinping'in İslam'ın Çinlileştirilmesi ve komünizmine uyarlanması çağrısı ve Çin'in İslam’a ve Kelime-i tevhide yaptığı hakareti protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapacak. Basın açıklaması ve protesto gösterisi, 17 Aralık 2021 saat: 11:00'de Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu önünde gerçekleşecek.

ÇİN'İN SLAM'I ÇİNLİLEŞTİRME POLİTİKASI

Önceki hafta, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, başkent Pekin'de Din İşleri Çalışma Konferansı'nda, ''Dinin Çinleştirilmesi doğrultusunda geniş dindar kitleleri parti ve hükümet etrafında birleştirmede ısrar etmeli, etkin ve sağlıklı dini ilişkiler kurmalıyız." ifadelerini kullanmıştı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.