SON DAKİKA
Hava Durumu

Dolkun İsa, Çin'in Uygurlara soykırım uyguladığını kabul eden Kanada'nın kararın yorumladı

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm, Kanada Federal Parlamentosu tarafından “soykırım” olarak tanımlandı. Çin hükumeti, Kanada parlamentosunu kararı kınadığını belirterek, reddettiklerini açıkladı. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa tarihi karara ilişkin Kırım Haber Ajansı'na (QHA) değerlendirmede bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2021 18:28
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2021 18:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dolkun İsa, Çin'in Uygurlara soykırım uyguladığını kabul eden Kanada'nın kararın yorumladı

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm, Kanada Federal Parlamentosu tarafından “soykırım” olarak tanımlandı. Çin hükumeti, Kanada parlamentosunu kararı kınadığını belirterek, reddettiklerini açıkladı. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa tarihi karara ilişkin Kırım Haber Ajansı'na (QHA) değerlendirmede bulundu.

Kanada Federal Parlamentosu, 22 Şubat 2021 tarihinde düzenlediği oturumda, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımlayan yasa tasarısını oyladı. Muhafazakar Parti Wellington Milletvekili Michael Chong’un genel kurula sunduğu “Çin’deki Dini Azınlıklar” başlıklı tasarı, 266 milletvekilinin evet oyu ile yasa onaylandı. Yasaya göre, Kanada hükumeti stratejik ortaklarıyla beraber Uygur soykırımına karşı iş birliği yapma kararı aldı. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, harekete geçmenin zamanının geldiğini vurgulayarak, "Bu çabanızın Uygurları kurtaracağına inanıyorum. Uluslararası toplum artık bu soykırımı basitçe kınayamaz." şeklinde konuştu.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa İSA: SADECE UYGUR TÜRKLERİ İÇİN DEĞİL İNSANLIK İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Kanada Parlamentosu tarafından onaylanan soykırım yasasının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Dolkun İsa, bunun insanlık için önemli bir adım olduğuna dikkat çekti. İsa, Doğu Türkistan'daki soykırıma sessi kalan ülkelerin de bu yasa ile harekete geçeceğini savundu.

Bu bizim için çok önemli bir konu çünkü 21. yüzyılda devam eden soykırımın bir devlet parlamentosu tarafından onaylanması sadece Uygur Türkleri için değil, tüm insanlık için önemli bir adım. Bundan 75 sene önce dünya kamuoyu, bir daha soykırım olmayacak demişti ama günümüzde soykırım Çin'de devam ediyor. Bu nedenle Kanada Parlamentosunun onayladığı karar, tarihi önem taşıyor. Öte yandan bu yasa, diğer ülkelerin soykırıma sessiz kalmaması ve harekete geçmesi için bir motivasyon kaynağı olacaktır. Ayrıca yasa, bu konuda sessiz kalan diğer ülkelere ve kurumlara da bir uyarı niteliği taşıyor.

Dolkun İSA https://www.youtube.com/watch?v=iwEnme_7yoY ÇİN'DEKİ KIŞ OLİMPİYATLARI DA BOYKOT EDİLECEK

Dünya Uygur Kurultayı'nın daha önce çağrıda bulunduğu Çin'deki kış olimpiyatlarının boykot edilmesi de Kanada Parlamentosu'nda görüşüldü. Kanada Parlamentosu, Çin'de yapılması planlanan kış olimpiyatlarını boykot edeceklerini bildirdi. Çin'deki kış olimpiyatlarının boykot edilmesi için 160 örgüt ile birlikte çalıştıklarını belirten Dolkun İsa, "Çin'de düzenlenecek kış olimpiyatlarının boykot edilmesi sadece Kanada Parlamentosunda görüşülmüyor. Diğer ülkelerde Kanada'da olduğu gibi bir karar alınmasa da bu konu çok tartışılıyor. Biz de Dünya Uygur Kurultayı olarak, boykot uygulanması için 160 örgüt ile ortak hareket ediyoruz. Nazi Almanya'sı döneminde olimpiyat komitesinin bir hata işlediği ve bu olimpiyatlar yapılırsa aynı hatanın tekrar edeceği konusunda uyarı çalışmalarımız devam ediyor. Umarım Kanada'nın aldığı bu karar diğer ülkelerin bu konu hakkında net bir karar vermesini sağlar." dedi.

DÜNYA UYGUR KURULTAYI İLE KANADA ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTECEK

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı, bundan sonraki süreçte Kanada Parlamentosu ile daha sıkı çalışacaklarını belirterek, "Kanada Parlamentosu'nda geçen hafta bir Uygur Dostluk Grubu kuruldu. Bu grup içerisinde farklı partilerden siyasiler, sadece Uygur Türklerine destek olmak amacıyla çalışma yapmaya başladı. Biz de Dünya Uygur Kurultayı ve Kanada'daki çatı örgütlerimizle bundan sonraki dönemde Kanada Parlamentosu ile daha sıkı bir şekilde çalışacağız." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.