SON DAKİKA
Hava Durumu

Donetsk bölgesindeki Rus saldırılarında 8 sivil yaşamını yitirdi

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2022 21:40
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2022 21:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Donetsk bölgesindeki Rus saldırılarında 8 sivil yaşamını yitirdi

İşgalci Rus birlikleri Ukrayna’nın Donetsk bölgesine saldırmaya devam ediyor. İşgalci Rus ordusunun saldırısı sonucunda Donetsk bölgesinde 8 sivil hayatını kaybederken 17 sivil de yaralandı. Rus saldırılarında çok sayıda sivil yerleşim yerleri de hasar gördü.

Donetsk Bölgesel Askeri Sivil İdaresi Başkanı Pavlo Kırılenko’nun (Pavlo Kyrylenko) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, işgalci Rus ordusu 9 Eylül 2022 tarihinde Donetsk bölgesindeki Bakhmut yerleşim yerini bombaladı.

8 ÖLÜ 17 YARALI

“Bakhmut en büyük hasarı aldı” diyen Pavlo Kırılenko, Donetsk bölgesi Bakhmut’daki Rus saldırılarında sekiz sivilin öldürüldüğünü açıkladı. Kırılenko, bombardımanda on yedi sivilin de yaralandığını bildirdi.

Kırılenko, birçok binanın, bir kültür sarayı ve bir idari binanın hasar gördüğünü açıkladı. Ayrıca Rus saldırıları sırasında pazaryeri ateşe verildi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCE AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.