SON DAKİKA
Hava Durumu

Ebul Gazi Bahadır Han'ın Şecere-i Türki'sinin yeni nüshası bulundu

Ebul Gazi Bahadır Han'ın Şecere-i Türki'sinin yeni nüshası bulundu

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 19:26
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 20:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ebul Gazi Bahadır Han'ın Şecere-i Türki'sinin yeni nüshası bulundu

Ebu'l Gazi Han tarafından kaleme alınan Şecere-i Türki'nin (Türklerin Soyağacı) Harezm bölgesinin Gürlen kasabasında yeni bir nüshası bulundu. Yeni esere, "Gürlen Nüshası" adı verildi.

Bugün Özbekistan sınırlarındaki Ürgenç'te doğan Hive Hanı, büyük ilim ve devlet adamı Ebul Gazi Bahadır Han tarafından kaleme alınan Şecere-i Türkî'nin yeni nüshası bulundu. Nestalik hattıyla yazılmış esere Gürlen Nüshası adı verildi. Özbekistan'da bulunan nüshanın transkripsiyon ve inceleme çalışmaları, Özbekistanlı uzmanlar tarafından yayımlandı.

Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Baydemir, Özbekistan'da bulunan yeni nüshayla ilgili şu ifadelere yer verdi:

17. yüzyıl Hive Hanlarından Ebulgazi Bahadır Han'ın bilinen iki eseri vardır: Şecere-i Terakime ve Şecere-i Türkî. Birincisinde Oğuz-Türkmen tarihi, ikincisinde kendi dönemine kadar genel Türk tarihi anlatılır. Geçtiğimiz ay "Özbekistan Tarihi" adlı televizyon kanalında tarih doktoru Hilale Nezirova, Ebulgazi Bahadır Han ve eserlerinin önemi üzerine konuşur. Programı Harezm bölgesinden, Gürlen kasabasından Metyusuf Salimov adlı bir vatandaş da izlemektedir. Dedesinden kendisine kalan ve adını bildiği bu eserin çok önemli bir kitabın nüshası olduğunu bu programı dinleyince idrak eder. Programdan sonra tv kanalıyla iletişime geçerek Hilale Hanım'a ulaşır ve elinde böyle bir elyazması olduğunu bildirir. Hilale Hanım birkaç meslektaşıyla kendi aralarında özel bir komisyon kurarak Taşkent'ten Harezm bölgesine, Gürlen'e giderler ve Metyusuf Bey'le görüşürler. Eseri incelerler. Gerçekten de Şecere-i Türki'nin el yazma tam nüshasıdır. Hilale Hanım 15 Eylül 2022 tarihinde "oyina.uz" haber portalından bilim dünyasına yeni nüshanın müjdeli haberini duyurur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.