SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim Bakanı Tabaçnik Kırım Tatar aydınlarıyla görüşecek

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2013 10:34
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2013 10:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eğitim Bakanı Tabaçnik Kırım Tatar aydınlarıyla görüşecek

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Dmitriy Tabaçnik, Ekim ayı başında Kırım Tatar aydınlarıyla görüşerek Kırım Tatar dili için yapılması gerekenleri tartışacak.

Kiev’de Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Dmitriy Tabaçnik ile görüştü.

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisi haberine göre görüşmenin ana konularından biri Tavriya Üniversitesi Kırım Tatar ve Şark Filolojisi Fakültesi’nde ders saatlerinin azaltılması ve öğretim elemanlarının işten çıkarılması oldu.

Ukrayna Eğitim Bakanı Dmitriy Tabaçnik, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na bakanlığın Kırım’daki üniversiteler de dahil olmak üzere Ukrayna’daki üniversitelerde ders saatlerinin azaltılmasına ilişkin bir talimat vermediğini bildirdi. Dmitriy Tabaçnik, Ekim ayı başında Kırım’da Kırım Tatar aydınlarıyla Kırım Tatar dili ve edebiyatının korunması ve geliştirilmesine ilişkin konuların ele alınacağı bir toplantı düzenleyeceğine dair bir kararı olduğunu doğruladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.