SON DAKİKA
Hava Durumu

Emel Fikir ve Kültür Konferanslarında bu hafta, "Rusya Tehditi Karşısında Ukrayna" konuşulacak

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2022 22:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2022 21:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Emel Fikir ve Kültür Konferanslarında bu hafta, "Rusya Tehditi Karşısında Ukrayna" konuşulacak

Bir dönem Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğunda Konsolos olarak görev yapan Grıgoriy Boyko (Hryhorii Boiko), Emel Fikir ve Kültür Konferanslarının bu haftaki konuğu olacak. Eski Ukraynalı diplomat, "Rusya tehdidi karşısında Ukrayna’da halk ne düşünüyor, nasıl hazırlanıyor? 2014’teki Kırım’ın işgalinden bugüne değişen durum, Rusya’nın Doğu Ukrayna’da yürüttüğü ikinci el üzerinden savaş, Türkiye-Ukrayna ilişkilerini ve geleceği konularını ele alacak.

Emel Fikir ve Kültür Konferanslarında bu hafta, 2010-2014 yıllarında Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu görevinde bulunan Grıgoriy Boyko (Hryhorii Boiko), 18 Şubat Cuma günü saat 20:30'daki (TSİ) (Ukrayna-Romanya saati ile 19:30) "Rusya Tehditi Karşısında Ukrayna" konulu bir konferans gerçekleştirecek. Programa Kıyiv’den katılacak ve konuşmasını Türkçe yapacak olan konuşmacı eski diplomat Grıgoriy Boyko, "Rusya tehdidi karşısında Ukrayna’da halk ne düşünüyor, nasıl hazırlanıyor? 2014’teki Kırım’ın işgalinden bugüne değişen durum, Rusya’nın Ukrayna doğusunda yürüttüğü ikinci el üzerinden savaş, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve gelecek süreç" konularında merak edilenleri cevaplandıracak.

Program, Emel Kırım Vakfı Facebook sayfasından canlı yayınlanacak. Programa, Zoom üzerinden katılmak isteyenlere, talepleri halinde bağlantı linki gönderilecek.

GRIGORİY BOYKO (HRYHORİİ BOİKO) KİMDİR?

2010-2014 yıllarında Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu görevinde bulunan eski diplomat Grıgoriy Boyko (Hryhorii Boiko), 1972 yılında Ukrayna'nın başkenti Kyiv'de doğdu.

1994 yılında Kyiv Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nden mezun olan Grıgoriy Boyko, 1994-1998 yıllarında aynı üniversitenin Doğu Dilleri Bölümü'nde Türkçe öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1998 yılında Ukrayna Dışişleri Bakanlığına geçen Grıgoriy Boyko, Ukrayna Ankara Büyükelçiliğine atandı, 1998 yılının sonundan 2003 yılının başına kadar Konsolosluk İşlerinden Sorumlu 2. Katip olarak çalıştı.

Grıgoriy Boyko, 2003 ile 2010 yılları arasında Ukrayna'da özel sektörde turizm ve halkla ilişkiler alanlarında çalıştı. Boyko, 2010 ile 2014 yılları arasında Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğunda Ticari ve Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Konsolos olarak görev yaptı.

Grıgoriy Boyko, 2014 yılından itibaren Ukrayna'da yine özel sektörde dış ticaret ve teknolojik alanlarda Ukrayna ile Türkiye arasındaki işbirliği projeleri üzerine çalışmaya devam etmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.