SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan: Buça ve İrpin'den gelen görüntüler, Kramatorsk'ta sivillerin hedef alınması çabalarımıza gölge düşürdü

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 02:52
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 03:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erdoğan: Buça ve İrpin'den gelen görüntüler, Kramatorsk'ta sivillerin hedef alınması çabalarımıza gölge düşürdü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına dair yaptığı açıklamada, "Buça ve İrpin'den gelen görüntüler, Kramatorsk'ta (Rusya tarafından) sivillerin hedef alınması çabalarımıza gölge düşürdü" dedi. Savaşın sona ermesi için Türkiye'nin yoğun gayret gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki komşumuz arasında önce ateşkesin, ardından da kalıcı barışın tesisi insanlık adına yapılmış en hayırlı işlerden biri olacaktır." ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Nisan 2022 akşamı AK Parti Genel Merkezinde büyükelçilerle iftarda buluştu. Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) ile Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un da katıldığı iftar programında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke gündemi ve uluslararası gündemin yanı sıra Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşa dair de açıklamalarda bulundu. Rusya'nın kesintisiz süren işgal saldırıları ve bombardımanları altındaki Ukrayna'da yaşananlar ile gelinen noktada, Türkiye'nin; barışı, istikrarı, insanı ve insan hayatını merkeze alan girişimci dış politikasının en son örneği olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

ERDOĞAN: SİVİLLERİN HEDEF ALINMASI ÇABALARIMIZA GÖLGE DÜŞÜRDÜ

"İki komşumuz arasında başlayan çatışmalara son verebilmek adına yoğun diplomatik gayret sergiledik. Antalya Diplomasi Forumu'nda Ukrayna ve Rusya'nın Dışişleri Bakanlarının, Dışişleri Bakanımın da katılımıyla bir araya gelmelerini temin ettik. Ardından da tarafları yüz yüze müzakerelerini sürdürmeleri amacıyla İstanbul'da misafir ettik. Bu görüşmeler sayesinde taraflar somut ilerleme kaydetti ancak Buça ve İrpin'den gelen görüntüler, Kramatorsk'ta sivillerin hedef alınması çabalarımıza gölge düşürdü."

RUSYA-UKRAYNA ARASINDAKİ İSTANBUL MÜZAKERELERİNİN ÖNEMİ

Erdoğan, tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen Rusya ve Ukrayna tarafları arasında çevrim içi görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Her iki tarafın da güven duyduğu ülke olarak biz de çabalarımızı sürdürüyoruz. İstanbul süreci, krizin aşılmasına yönelik gayretlerde en muteber ve en kestirme çıkış yolu vasfını halen korumaktadır. Bunu temas halinde olduğumuz pek çok lider de açıkça ifade ediyor. Ayrıca her iki taraf da İstanbul'daki görüşmeleri ilerletmekten yana olduklarını belirtiyor." ifadelerini kullandı.

"RUSYA VE UKRAYNA LİDERLERİNİ İSTANBUL'DA BULUŞTURMA ARZUM DEVAM EDİYOR"

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenli olarak telefon görüşmeleri yaptıklarını, tespitlerini, değerlendirmelerini ve beklentilerini kendileriyle doğrudan ve samimiyetle paylaştıklarını dile getirdi. Erdoğan, "İki lideri Türkiye'de buluşturma arzumu her fırsatta özellikle dikkatlerine getiriyorum. Bu savaşın bir kazananı olmayacağını, hepimizin, tüm insanlığın kaybedeceğini iletiyorum." diye konuştu.

"ATEŞKES VE KALICI BARIŞ, İNSANLIK ADINA YAPILMIŞ EN HAYIRLI İŞLERDEN OLACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında şu ifadelere de dikkat çekti:

"Dünyamız büyük bir belirsizliğe doğru sürükleniyor. Savaşın etkisiyle özellikle Balkanlarda etnik ve kültürel fay hatları yeniden hareketleniyor. Acının, yıkımın ve gözyaşının daha fazla sürmesine bigane kalamayız. Bizim kültürümüzde hayırlı işlerde acele edilmesi gerektiğine inanılır. İki komşumuz arasında önce ateşkesin, ardından da kalıcı barışın tesisi insanlık adına yapılmış en hayırlı işlerden biri olacaktır. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması temelinde diyalog yoluyla barışçıl bir çözüm bulunabileceğine gönülden inanıyorum. İstanbul'daki görüşmelerden tarafların ve uluslararası toplumun mutmain olacağı bir neticenin alınması için çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Türkiye'nin 70 yılı aşkın süredir NATO içerisinde gereken dayanışmayı gösterdiğini, vazgeçilmez bir müttefik olduğunu birçok kez ispatladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesnetsiz iddiaların, afaki söylemlerin ve sığ değerlendirmelerin aksine Ukrayna bağlamındaki en son gelişmelerin hem NATO ittifakının hem de ittifak içinde Türkiye'nin önemini açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.