SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan Putin ile görüştü

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 23:35
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 23:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erdoğan Putin ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Rusya-Ukrayna Savaşı'na ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Rusya-Ukrayna esir değişiminin başarıyla sonuçlanmasından ve Birleşmiş Milletler'in de katkısıyla geliştirdikleri İstanbul Mutabakatı'nın işlemesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasım ayında süresi dolacak olan mekanizmanın uzatılmasının müşterek menfaat olduğunu belirterek Rus gübresinin ve tahıl ürünlerinin kesintisiz ihracı konusunda da çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Erdoğan, daha olumlu gelişmelerin önünün açılabilmesi için gerilimi düşürmeye yönelik adımlara ihtiyaç olduğunu vurguladı. Öte yandan görüşme kapsamında Erdoğan, sözde referandumlar düzenleyerek Ukrayna'daki bazı bölgelerin Rusya'ya katılımı meselesini yaratan Rusya'dan, bu süreci kolaylaştıracak adımlar atmasının beklendiğini iletti.

Rusya Devlet Başkanı Putin'den müzakerelere bir şans daha vermesini isteyen Erdoğan, bu süreçte kolaylaştırıcı bir rol oynamaya hazır olduklarını ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.