SON DAKİKA
Hava Durumu

Ermenilerin yaktığı Laçin'i Azerbaycan İtfaiyesi söndürüyor

Ermenilerin Ağustos ayında çekilmesi gereken Laçin'de evleri ve ormanları yakması sonrasında yangınları söndürmek için Azerbaycan bölgeye itfaiye araçlarını gönderdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2022 18:06
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2022 18:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ermenilerin yaktığı Laçin'i Azerbaycan İtfaiyesi söndürüyor


Ermenilerin Ağustos ayında çekilmesi gereken Laçin'de evleri ve ormanları yakması sonrasında yangınları söndürmek için Azerbaycan bölgeye itfaiye araçlarını gönderdi.Karabağ zaferinden sonra Azerbaycan-Rusya-Ermenistan arasında yapılan üçlü anlaşmayla, 2022 Ağustos sonunda Laçin'in Azerbaycan'a devredilmesi gerekiyordu. Ancak Laçin'den çekilmeden önce Ermeniler bölgedeki evleri ve ormanları ateşe verdi. Azerbaycan çıkartılan yangın sebebiyle bölgeye itfaiye ekiplerini gönderdi.

İkinci Karabağ Zaferi’nin ardından Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildiri gereği Karabağ bölgesindeki Laçin ve çevresindeki köylerde yaşayan Ermeniler, Ağustos ayının sonuna kadar yaşadıkları bölgelerden ayrılacak ve şehir Azerbaycan’ın kontrolüne geçecek. Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan üçlü bildiri gereği Ermeniler, Ağustos ayı sonunda Azerbaycan’ın kontrolüne geçecek olan Laçin şehrini terk etmeye başladı. Bölgedeki Ermeniler, daha önce de olduğu gibi şehri binaları, evleri ve ormanlık alanları ateşe vererek terk ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.