SON DAKİKA
Hava Durumu

Fahretin Koca: Mutant virüsler salgının yayılım hızını artırdı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kritik açıklamalarda bulunarak mutant virüslerin yayılma hızının artığını vurguladı. Bakan Koca, Türkiye'de 41 bin 552 mutant virüs vakası tespit edildiğini bildirerek, "Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı halen tedbirden ve aşıdan başka silahımız yok." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2021 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2021 12:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fahretin Koca: Mutant virüsler salgının yayılım hızını artırdı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kritik açıklamalarda bulunarak mutant virüslerin yayılma hızının artığını vurguladı. Bakan Koca, Türkiye'de 41 bin 552 mutant virüs vakası tespit edildiğini bildirerek, "Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı halen tedbirden ve aşıdan başka silahımız yok." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu toplantısının ardından mutant virüsün yayılım hızının günden güne arttığına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar 76 ilde 41 bin 488 İngiltere, 9 ilde 61 Güney Afrika, 1 ilde 2 California-New York ve 1 adet de Brezilya mutantı tespit edildi." dedi.

Bakan Koca, mutant virüsün dalgalar şeklinde kendisini hissettirdiğini belirterek, "Hastalığın ülkemizdeki seyri tüm dünyada olduğu gibi yüksek sayıda kişiye virüsün hızla bulaştığı ve tedbirlerle kontrol altına alındığı dalgalar şeklinde kendisini hissettirdi. Salgını kontrol altına aldıkça daha çok eski günlerin özlemi ile hareket ederken hastalık can yakmaya başlayınca zorunlu olarak tedbirlere sarılmakla geçti günler. Bu nedenle bazı dönemler neden eskiye dönmüyoruz sesleri, bazı dönemlerde ise neden daha çok kapanmıyoruz sesleri yükseldi. Bunun maalesef bilimsel bir tecrübesi ve tek doğrusu yok. Salgının tüm yönleri ile ele alındığı başta kabinemiz, bakanlıklarımız, bilim insanlarımız hep birlikte vatandaşımız için dönemin en doğru hamlesi ne ise onu yapmaya çalıştık. Bu hepimizi çok yordu." dedi.

"MUTANT VİRÜSLER, YAYILIM HIZINI ARTTIRDI"

Bilim Kurulunun bir kez daha toplanarak güncel gelişmeleri değerlendirdiğini belirten Bakan Koca, "Salgın öncesi ve salgınla mücadele sürecinde aldığımız tüm tedbirlere rağmen, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yayılım hızlı bir seyir izlemektedir. Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır. Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok vaka maalesef çok hasta potansiyelini barındırıyor. Hızlı yayılan mutantlar görece daha hafif seyretse de çok bulaştıkları için korumamız gereken bünyelere de daha hızlı ulaşıyor." ifadelerini kullandı.

"76 İLDE İNGİLTERE MUTANTI TESPİT EDİLDİ"

Bakan Koca, alınan tüm tedbirlere rağmen gün geçtikçe vaka sayısının arttığını belirterek, şunları söyledi:

"Ülkemizde mutasyona uğramış koronavirüs vakaları sıkı takip ile yakalanmaktadır. Alınan tüm tedbirlere rağmen maalesef gün geçtikçe mutant virüsler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Mutant virüsle enfekte olduğu tespit edilen kişileri daha sıkı izolasyon kurallarına tabi tutuyoruz. Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41 bin 488 İngiltere mutantı, 9 ilimizde toplam 61 Güney Afrika mutantı, 1 ilimizde 2 California-NewYork mutantı ve 1 adet de Brezilya mutantı tespit edilmiştir. Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı halen tedbirden ve aşıdan başka silahımız yok. Bu silahlarımızın yetersiz olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor. Ancak her ikisinin de zorlukları var. Aşı için küresel bir tedarik güçlüğü, tedbir için de bir yılın verdiği yorgunluk var. Hep birlikte el ele bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum."

"SON HAFTA VERİLERİ DAHA DAVRANMAMIZ GEREKTİĞİNE İŞARET EDİYOR"

"1 Mart itibarıyla ‘yerinde karar’ adını verdiğimiz kontrollü ve kademeli normalleşme dönemine geçtik. Salgınla sadece Sağlık Bakanlığı değil, tüm unsurlarıyla devletimiz ve halkımız birlikte mücadele etmektedir. Son hafta verileri, ülke genelinde tedbirli yaşam konusunda daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor."

10 MİLYON AŞILAMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

"Başından bu yana küresel salgının tıbbi, ekonomik ve sosyal etkilerini birlikte ele alan bir mücadele stratejisi izliyoruz. Aşı tedariki ve uygulama performansımız konusunda, küresel koşulların tüm engellerine rağmen aşı üretme kapasitesi erken devreye girmiş ülkelerle rekabet eder durumdayız. 10 milyonun üzerinde aşılama gerçekleştirmiş durumdayız. Aşı tedarikine paralel olarak bu performansımız bazı dönemler yavaşlasa da artarak devam edecektir."

TÜRKİYE'DE 76 İLDE MUTANT VİRÜS TESPİT EDİLDİ

TÜRKİYE'NİN TOPLAM MUTANT VİRÜS SAYISI:

41 BİN 488 KİŞİDE İNGİLTERE VARYANTI

61 KİŞİDE GÜNEY AFRİKA VARYANTI

1 KİŞİDE CALIFORNIA-NEWYORK VARYANTI

1 KİŞİDE BREZİLYA VARYANTI

TOPLAM MUTANT SAYISI: 41 BİN 552

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.