SON DAKİKA
Hava Durumu

Fahrettin Yokuş: Rusya, Türkleri zorla cepheye sürüyor!

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 21:38
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 22:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fahrettin Yokuş: Rusya, Türkleri zorla cepheye sürüyor!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’den yaptığı canlı yayın ile Kremlin yönetiminin başlattığı seferberlik nedeniyle soykırımı hedeflenen Kırım Tatar halkının durumuna dikkat çekti. Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Putin’in Ukrayna savaşı sebebiyle seferberlik ilan ettiği Rusya’da Müslüman Türkler zorla cepheye sürülüyor." dedi.

Kremlin yönetimi, geçen hafta ülke çapında kısmi seferberlik ilan etti. İşgalci Rusya’nın başlattığı seferberlik çerçevesinde; Kırım’da da cepheye gönderilecek kurbanlar toplanmaya başladı. İşgalcilerin özellikle Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı yerleşim yerlerinde askere çağırma celbi dağıttığı bildirildi. Rusya’nın diğer bölgelerinde de aynı durum gözlemleniyor. Seferberlik çerçevesinde çoğunlukla yerli halklar ve azınlık halkların temsilcileri askere çağırılıyor.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinden (TBMM) yaptığı canlı yayın ile Putin idaresindeki işgalci Rus yönetiminin başlattığı seferberlik nedeniyle soykırımı hedeflenen Kırım Tatar halkının durumuna dikkat çekti. Milletvekili Fahrettin Yokuş, Putin’in Ukrayna'ya açtığı savaş sonrası başlattığı seferberlik kapsamında Müslümanları ve Türkleri zorla cepheye sürdüğünü vurguladı.

https://youtu.be/ibEWz6WVFSs "RUSYA SOYKIRIMA DEVAM EDİYOR"

Yokuş, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Rusya 7 ay önce Ukrayna’yı işgale başladı ancak hedefine ulaşamadı. Ukrayna güçleri Rusya’yı püskürtmeye devam ediyor. Putin bu durum karşısında çareyi seferberlik ilan etmekte buldu. Burada çok ilginç bir şey oluyor, seferberlik kapsamında maalesef çağrılanların 10'undan 8’i, Müslüman ve Türk azınlıklardan oluşuyor. Rusya, Stalin'den bu yana her zaman olduğu gibi soykırımına maalesef devam ediyor. Özellikle Kırım ve Dağıstan’da seferberlik için tebligat çıkarılanların sayısı, Ruslara göre kat kat fazla. Halbuki, şu anda işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarından daha fazla sayıda Ruslar yaşıyor. Ama Kırım’daki tebligatların 10’undan 9’u Kırım Tatarlarına, sadece 1 tanesi Rus vatandaşlarına yapılıyor, o da göstermelik..."

"RUSYA HALA TÜRK DÜŞMANI"

Milletvekili Yokuş, Türkiye’de sayıları az da olsa bazı gazetelerce Putin’in savaşı bahane ederek etnik seferberlik başlattığını gündeme getiren haberlerin yapıldığına dikkat çekti. Kırım'daki vatandaşlardan ve Türkiye'deki Kırım diasporası derneklerinden edindiği bilgiler doğrultusunda bölgedeki durumu teyit ettiğini ifade eden Yokuş, "Bilindiği üzere Kırım 2014 yılından bu yana Rus işgali altında. Kırım'daki Rus'un zulmü maalesef bitmiyor. Bu, aslında tam anlamıyla etnik temizliğinde ötesine gitmiş bir durum. Biliyorsunuz Putin’in atası zalim Stalin de 100-150 yıl önce Rusya’da Müslüman Türk azınlıklara büyük zulümler yapmıştı. 1944 Kırım Soykırımı hala hafızalarımızda. Rusya hala bildiğimiz Rusya, hala Türk-Müslüman düşmanı." diye konuştu.

ERDOĞAN'A ÇAĞRI: PUTİN'E TÜRKLERLE VE MÜSLÜMANLARLA UĞRAŞMAKTAN VAZGEÇ DEYİN

Rusya'nın seferberlik adı altında cepheye sürdüğü her 10 kişiden 9'unun Türk ve Müslüman olmasına rağmen bu durum karşısında dünyadan ve Türkiye'den gerekli tepkinin ortaya konulmamış olmasına dikkat çeken Yokuş, "Yakın zaman önce görüştüğüm Kırım Dernekleri, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup verdiklerini ve bir an önce bu hususta bir şeyler yapmasını talep ettiklerini bana söylediler" dedi. Yokuş, Erdoğan'a yaptığı çağrı ile Putin'in Rus vatandaşlarına ayrıcalık göstererek Türkleri ve Müslümanları cepheye sürmesine tepki göstermeye davet etti ve şu ifadelere vurgu yaptı:

"Buradan çağrı yapıyorum: Sayın Cumhurbaşkanı, dostunuz Putin'e bir şeyler söyleyin, 'Müslüman Türklerle uğraşmaktan vazgeç!' deyin."

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

"Herkes bilsin ki biz vicdanın sesiyiz, bu siyaset üstü bir meseledir. Bu milli bir meseledir. Nerede bir Türk nerede bir Müslüman varsa ve haksızlığa uğruyorsa biz Türkiye'de yaşayan Müslüman Türkler sessiz kalamayız. Bu hususta özellikle Kırım Derneklerinin İnsan Hakları Derneklerinin, Sivil Toplum Örgütlerinin duyarlı siyasetçilerin harekete geçmesini diliyorum. Elbette ki biz bu meselelerin peşini bırakmayacağız. Her platformda soydaşlarımıza, dindaşlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.