SON DAKİKA
Hava Durumu

Fakülte için bakandan destek istenecek

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2013 19:13
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2013 19:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fakülte için bakandan destek istenecek

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Tavriya Üniversitesi Rektörü Nikolay Bagrov, Ukrayna Eğitim Bakanı Dmitriy Tabaçnik’e Tavriya Üniversitesi Kırım Tatar ve Şark Filolojileri Fakültesine finansmanın Ukrayna bütçesinden karşılanması için başvuru yapma kararını aldılar.


Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisinden verilen bilgiye göre Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Tavriya Üniversitesi Rektörü Nikolay Bagrov Kırım Tatar Filolojisi Fakültesi’nde ders saatlerinin azaltılması ve gelecekte fakültenin öğretim personelinin işten çıkarılması sorununa ilişkin olarak 30 Ağustos’ta bir görüşme gerçekleştirerek eğitim bakanlığında yardım istenmesine yönelik kararı aldılar.

Tavriya Üniversitesindeki Kırım Tatar ve Şark Filolojisi Fakültesi 2002 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Fakültede Arapça, Farsça ve Türkçe uzmanlarının yanı sıra Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı öğretmenlerini hazırlıyor.

Rektör Bagrov, fakültede öğrenci sayısının azalmasından dolayı üniversitenin söz konusu fakültenin finansmanını tek başına karşılayamadığını söyledi. Nikolay Bagrov, “Bu nedenle biz sadece bu fakültede değil üniversite çapında istihdamı gözden geçirmek zorundayız” dedi.

Bagrov ayrıca Kırım Tatar ve Şark Filolojisi Fakültesi’nde istihdamın korunması ve artırılmasına yardımcı olmak istediğini kaydetti.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Bagrov’un desteğiyle fakültenin yapmış olduğu çalışmaların Ukrayna’da Kırım Tatar kültürü, dili ve öğretiminin korunması ve gelişmesi için çok önemli olduğuna inandığını ve devlet seviyesinde desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.