SON DAKİKA
Hava Durumu

Finlandiya, Ruslara sınırlarını tamamen kapatıyor

Finlandiya, Ruslara sınırlarını tamamen kapatıyor

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 17:01
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 17:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Finlandiya, Ruslara sınırlarını tamamen kapatıyor

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in ilan ettiği seferberlikten kaçışlar sürüyor. Finlandiya, 30 Eylül’den itibaren sınırlarını Ruslara tamamen kapatma kararı aldı.

Emperyalist hırslarla Ukrayna’yı işgale kalkışan işgalci Putin, Ukrayna’nın sert direnişi karşısında ağır kayıplar verdi. Bu kayıpları telafi etmek isteyen işgalci Putin, Rusya’da seferberlik ilan etti. Seferberlik sırasında silah altına alınmak istemeyen Rus vatandaşları ülkeyi terk etmeye başladı. Rus vatandaşlarının bir kısmı Finlandiya’ya kaçtı.

Finlandiya hükumeti, Rusya sınırındaki yolcu trafiğini önemli ölçüde sınırlayacağını ve turist vizesi ile seyahat eden Rus vatandaşlarının 30 Eylül'den itibaren ülkeye girmesinin yasaklanacağını bildirdi.

RUSLARIN ÜLKEYE GELİŞİ FİNLANDİYA’NIN ULUSLARARASI İLİŞKİLERİNİ TEHLİKEYE ATIYOR

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, düzenlediği basın toplantısında, "Karar, Rus turistlerin Finlandiya'ya girişinin ve Finlandiya üzerinden transitinin tamamen engellenmesini amaçlıyor." dedi. Finlandiya, 1 Eylül’den itibaren turizm amaçlı olanlar da dahil olmak üzere Rus vatandaşlarına verilen vize sayısını normalin onda birine indirmişti.

Hükumetten yapılan açıklamada, Rus turistlerin Finlandiya'ya gelmeye devam etmesinin ülkenin uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığı belirtildi. Finlandiya'daki sınır kapıları, Rus vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine karadan giriş yapabilmesi için nadir geçiş noktalarını oluşturuyor. AB'nin Rusya'ya yaptırımları nedeniyle Rusya'dan AB ülkelerine uçuş yapılamıyor. Rusya'ya sınırı olan diğer AB ülkeleri de geçişlere izin vermiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.