SON DAKİKA
Hava Durumu

Google şirketinden örnek hamle: Karbon ayak izini sıfırladı!

Google şirketinden örnek çevre koruma projesi: Karbon ayak izini sıfırladı

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2020 22:12
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2020 22:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Google şirketinden örnek hamle: Karbon ayak izini sıfırladı!

Google şirketi, yapmış olduğu yatırımlarla dünyayı kirleten sera gazları ve karbon ayak izine savaş açtı.

Yüksek kaliteli karbon dengeleme yatırımları yapan Google, karbon ayak izini sıfıra indirdiğini açıkladı. Google CEO'su Sundar Pichai, 14 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Google'ın karbon mirasını tamamen ortadan kaldırdıklarını açıkladı.

KARBON AYAK İZİ NEDİR?

Karbon Ayak İzi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.
Karbon ayak izi, her insanın ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığı her türlü ürün neticesinde atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarını anlatmak üzere kullanılan bir terimdir.
Birincil ayak izi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım (söz gelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının, ikincil ayak izi ise kullandığımız ürünlerin tüm yaşamın döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.