SON DAKİKA
Hava Durumu

Gorbaçov için devlet töreni yapılmayacak: Putin cenaze törenine katılmayacak

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2022 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 17:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gorbaçov için devlet töreni yapılmayacak: Putin cenaze törenine katılmayacak

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov 30 Ağustos'ta öldü. Gorbaçov için Cumartesi günü cenaze töreni düzenlenecek ancak devlet töreni yapılmayacak. Putin, Gorbaçov'un cenaze törenine katılmayacak.

Böbrek hastalığı nedeniyle diyalize bağlı hayat süren Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin son devlet başkanı Gorbaçov, uzun süredir hastanede tedavi altındaydı. Mihail Gorbaçov 30 Ağustos 2022 tarihinde saat 23:28’de Moskova’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sovyetler Birliği'nin 91 yaşında ölen son lideri Mihail Gorbaçov'un naaşı, hastanenin yas salonunda ziyarete açıldı. Gorbaçov için devlet töreni yapılmayacağı bildirildi.

GORBAÇOV İÇİN DEVLET TÖRENİ YAPILMAYACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gorbaçov'un naaşını ziyaret etti. Kremlin, Cumartesi günü yapılacak olan Gorbaçov'un cenaze törenine Putin'in katılmayacağını açıkladı.

Eski Sovyetler Birliği Hükümet Başkanı Nikita Kruşçev'den bu yana ilk kez bir Rus liderin ölümünün ardından resmi cenaze töreni düzenlenmeyecek. Ancak Kremlin yine de cenaze töreninin hükümetin kontrolünde düzenleneceğini bildirdi. Gorbaçov'un halefi, Putin'in selefi Boris Yeltsin için "Kurtarıcı İsa Katedrali"nde cenaze yapılmış, tören ekranlara canlı yayın ile aktarılmıştı.

Putin, Gorbaçov'un dönemindeki Sovyetlerin çöküşünü, 20. yüzyılın en büyük "jeopolitik felaketi" olarak nitelendirmişti.

SOVYETLERİ BİTİREN KOMÜNİST MİHAİL GORBAÇOV

Mihail Gorbaçov, Sovyetlerin başına geldikten sonra yenilikçi bir tutum sergiledi. Gorbaçov Sovyet Rusya’da imkansız olan Perestroyka ve Glasnost reformlarını başlattı. Gorbaçov’un başlattığı, Perestroyka yani yeniden yapılanma ve glasnost yani açıklık manasına gelen iki reformun sonucunda Soğuk Savaş bitti ancak Sovyet rejiminin de sonu geldi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.