SON DAKİKA
Hava Durumu

Guatemala’dan Tayvan’a bağlılık sözü

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2022 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2022 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Guatemala’dan Tayvan’a bağlılık sözü


Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Bucaro ve beraberindeki heyet bugün Tayvan’a geldi. Bakan Bucaro ülkesinin bu ziyaretle Tayvan'a olan bağlılığını sergilemeyi amaçladığını dile getirerek, “Ziyaretimiz, her türlü zorluğa veya tehdide rağmen Tayvan'a desteğimizi sürdürme taahhüdümüzün en güçlü örneğidir" dedi.Bağımsızlıklarını 1971 yılında elde eden Tayvan ve Tayvan halkı, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) totaliter baskısı altında inşa ettikleri demokrasi ve insan haklarına olan bağlılıklarının yıkılmasına karşı direniyor. Tayvan, ÇKP tarafından izole edilerek Uygur Türklerine uyguladığı soykırım politikasına maruz kalmaması için senelerdir Çin'in "Barışçıl Birleşme" propagandasına karşı çıkıyor. Tayvan hükumeti Uygur Türklerine olan desteğinin bir göstergesi olarak, Tayvan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreter Yardımcılığına 1989 Tiananmen hareketinin liderlerinden Doğu Türkistan Uygur Türklerinden Dr. Örkeş Devlet getirildi.Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Bucaro ve beraberindeki heyet bu sabah Tayvan'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Tayvan'ın egemenliğini savunan Bakan Bucaro, Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı'a indi. Şubat ayında Orta Amerika ulusunun üst düzey diplomatı olarak göreve başlayan Bucaro, havalimanında kendisi karşılayan gazetecilere verdiği demeçte, iki ülkenin uzun zamandır diplomatik müttefikliği sürdürdüğüne değinerek, demokrasi, özgürlük ve egemenliğe saygı gibi ortak değerlere sahip olduğunu ifade etti."GUATEMALA TAYVAN'A DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Bakan Bucaro, "Bu ziyaretin bölgedeki hassas zamanlarda gerçekleşmesi tesadüf değil, çünkü bu ziyaret Guatemala Cumhuriyeti'nin her türlü zorluğa veya tehdide rağmen Tayvan'a desteğimizi sürdürme taahhüdümüzün en güçlü örneğidir" ifadelerine yer verdi.Bucaro, Guatemala'nın diplomatik olarak Tayvan’a bağlı kalma taahhüdünü yinelemenin yanı sıra Tayvan'a, Kovid-19 salgını sırasında ülkesiyle dayanışma gösterdiği, eğitim, teknoloji ve inovasyon gibi diğer alanlarda yardım sunduğu için teşekkür etti.TAYVAN VE GUATEMALA DİPLOMATİK İLİŞKİLER İÇİN PLATFORM KURULACAK

Ziyareti sırasında Bucaro, "İki ülkenin diplomatik bağlarını daha da güçlendirmek için bir platform kurulacak" çağrısı yaptı. Bucaro, diplomatik eğitim ve değişim platformunu resmi olarak kurmaktan heyecan duyduğunu söyledi. Bakan Bucaro, "Tayvan hükümeti ve genel nüfusa, Guatemala'da her zaman destekleyici bir dost bulacaksınız. Ortak idealler ve değerlere dayanan uzun süreli ilişkimiz, daha nice yıllar görsün" diye ekledi.Bucaro'nun ülkeye ilk ziyareti olduğunu kaydeden Tayvan Dışişleri Bakanlığı (MOFA), Cumhurbaşkanı Tsai Ing-Wen ve Dışişleri Bakanı Joseph Wu dahil olmak üzere üst düzey yetkililerle görüşme yapacağını duyurdu.

ÇİN-TAYVAN GERİLİMİNDE NE OLUYOR?Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin lideri Şi Cinping ve ABD lideri Joe Biden görüşmesi ve ABD Savunma Bakanlığının karşı çıkmasına rağmen Tayvan’a ziyaret gerçekleştirdi. Peloisi’yi taşıyan uçak 2 Ağustos’ta yönünü Tayvan’a çevirdi. Bununla birlikte Çin SU-35 savaş uçakları Tayvan Boğazı üzerinde uçtu. Çin, Tayvan boğazına giren uçakları düşüreceğini açıkladı. Ancak, Çin’in tüm sert açıklamaları ve tehditleri havada kaldı. Pelosi Tayvan’a gece yarası indi ve Taipei’deki otelin önü Tayvanlılar ve basın mensupları ile doluydu. Ertesi sabah Pelosi ve beraberindeki heyet Tayvan Parlementosunda, Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai İng – Wen ile ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasından hemen önce Wen, Pelosi’ye Tayvan’ın en büyük devlet nişanesini taktı. Hemen ardından Pelosi Tayvan’ı “Direnç Adası” olarak nitelendirdi. Pekin’den tepki gecikmedi, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi geziyi “Çin’in iç işlerine karışmak, Tek Çin politikasına ve Çin’in toprak bütünlüğüne karşı çıkmak” olarak nitelendirdi. Çin aynı zamanda Tayvan’ın altı bölgesinde eş zamanlı ve gerçek mühimmatlar ile tatbikat yürüttü.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, 6 Ağustos 2022’de bir açıklama yayımlayarak Çin Dışişleri Bakanının, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu hafta başlarında Tayvan’a yaptığı ziyaretin “Çin’in egemenliğini” ihlal eden bir eylem olduğu yönündeki iddialarını reddederek artan bölgesel gerilimler için Pekin’i suçladı.
Bakanlık basın açıklamasında, Çinli Bakan Wang Yi’nin söz konusu ziyarete ilişkin olarak “Çin’in egemenliğini ihlal ettiği” ve “Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını baltaladığı” iddialarını geri çevirdi, Pekin’in Pelosi’nin Taipei’ye yaptığı 25 yıl içerisindeki en üst düzey Amerikan resmi ziyaretini, Tayvan yakınlarındaki sularda “tehlikeli askeri tatbikatlara başlamak için bir bahane” olarak kullandığını belirtti.

ABD’nin uçak gemisi USS RONALD REAGAN, Tayvan çevresinde planlandığından daha fazla devriye atacağını duyurdu.
Çin’in 7 temmuz bitmesi planlanan Askeri tatbikatı belirtilen tarihte bitmedi.
Tayvan ordusu buna cevap olarak 9 ve 11 Ağustos tarihleri arası Çin’e yakın kıyı şehri Fengshan’ın Pingtung sahilinde Tianlei Tatbikatı’na(Gök Gürültüsü) başlattı. Tatbikata 78 bin 155 obüs ve 6 bin 120 havan topu sevk edildi.
Tatbikata 43. Topçu Komutanı, 333. Tugay, Hualien Savunma Komutanlığı, Doğu Bölge Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Departmanı da katıldı.

TAYVAN NEDEN ÖNEMLİ?

Tayvan’daki Çip üretimi dünyada ve özelikle ABD’de yaşanan çip krizi için büyük önem taşımaktaydı. Geçen yıl, Tayvan daha ince, daha hızlı ve daha güçlü yonga setler (veya yarı iletkenler) üretme yarışına öncülük etti. En hızlı yonga setleri, yapay zeka ve yüksek hızlı bilgi işlem gibi hızla büyüyen dijital endüstrilerin önemli bir bileşenidir. En ince çipler, evlerin, arabaların, ev aletlerinin ve hatta giysilerin 5G ağları aracılığıyla akıllı telefonlara ve sesle etkinleştirilen hoparlörlere bağlanacağı yaklaşan Nesnelerin İnterneti’ne güç sağlayacak.

Bir başka deyişle Çip, 21. asır için her şeydir. Askeri ve teknolojik üretimler çiplere bağlıdır ve Çin, hem çip hem de nadir bulunan elementler konusunda ABD’yi geride bırakmış durumda.
Haliyle bunu hazmedemeyen ABD geçen hafta, Çin’i çip endüstrisinde yakalayabilmek için 52 milyar dolarlık fon ayırma kararı aldı.
Tayvan aynı zamanda en kritik 5 yarı iletken üretiminde dünyanın tartışmasız lideri konumunda.
Çin’in Tayvan’ı ele geçirmesi demek, yüksek teknolojide ABD’ye karşı tartışmasız bir küresel üstünlük kurması manasına gelmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.