SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Rusya bazı güçlerinin üslerine geri döndüğü iddiasına rağmen ayağını hala gazdan çekmedi

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2022 18:05
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2022 18:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Rusya bazı güçlerinin üslerine geri döndüğü iddiasına rağmen ayağını hala gazdan çekmedi

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, "Rusya'nın bazı güçlerinin üslerine geri döndüğü iddiasına rağmen ayağını hala gazdan çekmediğini" vurguladı.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Sky News'e yaptığı açıklamada, Rusya'nın sözleri ile değil eylemleriyle değerlendirileceğini ve "geri çekilme kanıtı görmediklerini" ifade etti. Bakan Wallace, ABD istihbarat raporlarında işgalin 16 Şubat'ta başlayacağının öne sürüldüğünün hatırlatılması üzerine, kendisinin hiçbir zaman bir tarih vermediğine dikkat çekerek, "Çünkü gördüğüm tüm istihbaratlarda mesele tarihler değil, mesele önemli miktardaki gücün varlığıydı." dedi.

"RUSYA AYAĞINI GAZDAN ÇEKMEDİ"

Wallace, Rusların "ayağını gazdan çekmediğinin" altını çizerek, NATO'nun "gerilimi azaltmak için çalışacağını" ancak Rusya'nın "harekete geçirmesi durumunda Ukrayna'yı ezecek gücü olduğunu" kaydetti.

İngiliz Bakan, bu nedenle birliklerin geri çekilmesi suretiyle gerilimi net şekilde azaltmaları ve aynı zamanda Rusya ile müzakere yapmaları gerekeceğini ifade etti.
AA'nın aktardığı habere göre karada hem Belarus hem de Ukrayna sınırında 130 binden fazla Rus askeri olduğunu vurgulayan Wallace, denizde de çıkarma, savaş ve füze gemileri bulunduğunu, bunun da Ukrayna açısından çok büyük bir hazır birlik kuvveti tarafından kuşatılma anlamına geldiğini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.