SON DAKİKA
Hava Durumu

İnsan Hakları İzleme Örgütünden Özbekistan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "muhalefet" raporu

Özbekistan'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri: Muhalifler seçimlere katılamayacak mı?

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2021 19:31
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2021 19:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İnsan Hakları İzleme Örgütünden Özbekistan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "muhalefet" raporu

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch (HRW), Özbekistan'da yakın dönemde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, adil ve bağımsız bir şekilde yapılamayacağını kaydetti. Özbekistan'da Mirziyoyev hükumetinin gereken reformları yapamadığını kaydeden örgüt, muhalif adayların cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmadığını vurguladı. Ayrıca örgüt yaklaşan oylamada basın özgürlüğü haklarının kısıtlaması konusunda da uyarılarda bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Özbekistan’da düzenlenen bir dizi reforma rağmen ülkede insan hakları ihlallerinin devam ettiğini kaydetti. Örgüt, ülkede Cumhurbaşkanı adayları arasında hiç muhalif ve ya bağımsız bir adayın bulunmamasına dikkat çekti. İnsan hakları örgütü söz konusu kısıtlamaların, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev liderliğinde yürütülen reformların "yetersizliğini ortaya çıkardığı" belirtildi.

Özbekistan'da 24 Ekim 2021’de yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi için erken oy kullanma süreci bugün başladı.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: ÖZBEKİSTAN'DA REFORMLAR YETERSİZ

İnsan Hakları İzleme Örgütüne göre, seçim kampanyası devlet medyasında geniş bir şekilde kampanya yürütülen Mirziyoyev büyük ihtimalle yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna seçilecek.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya direktörü Hugh Williamson, “Özbekistan, reform  gündemi nedeniyle önemli ölçüde uluslararası ilgi gördü, ancak ülkede son dönemde meydana gelen insan hakları ihlalleri ve bu seçimde herhangi bir muhalefet veya bağımsız adayın olmaması, bu reformların yetersizliğini ortaya koydu” dedi.

Özbekistan'da yeni dönemin siyasi kodları: Meclis siyasette daha aktif bir  rol alacak ÖZBEKİSTAN'DA MİRZİYOYEV DÖNEMİ

Mirziyoyev, Özbekistan'ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un 2016 yılında ölümünden sonra iktidara geldi ve birkaç ay sonra oyların yüzde 87'sini alarak seçildi. İnsan Hakları Örgütü, Özbekistan'ın adayların yalnızca kayıtlı partiden ancak gösterme zorunluluğuna karşı çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hükumete muhalefet etmeyen beş aday gösterildi: Adalet Partisi'nden Bahrom Abduhalimov, Milliy Tiklanish Partisi'nden Alişer Kadirov, Ekolojik Parti'den Narzulla Oblomurodov ve Halk Demokratik Partisi'nden tek kadın aday Maksud Varisova.

Yeni Özbekistan, yeni seçimler ve Mirziyoyev'in üç yılı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR), demokratik seçimler için tavsiyelerin çoğunun uygulanmadığını belirtti.

Bu yılın Mayıs ayında Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, Özbek yönetimini, her düzeyde gözden geçirilmiş yasal çerçeve ve her düzeyde seçim komisyonları, temsili bazında oylamaya müdahale edilmemesi, seçim günü etkinlikleri, adayların ve seçmenlerin kaydı, medyanın getirilmesi için reformlar yapmaya çağırmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.