SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci Ermenistan, Beyrut'taki patlamanın ardından Lübnanlı Ermenileri Karabağ'a yerleştiriyor

Beyrut'taki patlamanın ardından, Lübnanlı Ermeniler Karabağ'a yerleştirildi. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutan Ermenistan, Türk toprağı Karabağ bölgesine, Beyrut'taki patlamanın ardından ülkeye getirilen Lübnanlı Ermenileri yerleştirmeye başladı. İşgalci Ermenistan, daha önce de aynı bölgelere Suriyeli Ermenileri yerleştirdi. Öte yandan 1989’da Dağlık Karabağ nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini Azerbaycan Türkleri oluştururken, bugün Ermenistan'ın işgal ettiği bölgelerde tek bir Türk dahi kalmadığı kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2020 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2020 16:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci Ermenistan, Beyrut'taki patlamanın ardından Lübnanlı Ermenileri Karabağ'a yerleştiriyor

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşanan patlamanın ardından Lübnanlı Ermeniler, Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ'a yerleştirildi. Lübnanlı Ermenilerin, havayolu ile önce Ermenistan'a daha sonra Karabağ'a gönderildiği ortaya çıktı. Ayrıca bölgeye yerleştirilen Ermenilere vatandaşlık verileceği ifade edildi.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutan Ermenistan, Türk toprağı Karabağ bölgesine, Beyrut'taki patlamanın ardından ülkeye getirilen Lübnanlı Ermenileri yerleştirmeye başladı. İşgalci Ermenistan, daha önce de aynı bölgelere Suriyeli Ermenileri yerleştirmişti. Öte yandan 1989’da Dağlık Karabağ nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini Azerbaycan Türkleri oluştururken, bugün Ermenistan'ın işgal ettiği bölgelerde tek bir Türk dahi kalmadığı kaydedildi.

"DAĞLIK KARABAĞ ERMENİLEŞTİRMEYE ÇALIŞILIYOR"

Cumhuriyet gazetesinde yer alan 8 Eylül 2020 tarihli habere göre, güvenlik yönetimi, kritik altyapı tesisleri güvenliği ve Ermenistan bölgesi üzerine çalışmalar yapan analist Şafak Mert, Lübnanlı Ermenilerin, Ermenistan hükumeti tarafından Dağlık Karabağ’a ve özellikle Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarına yerleştirilmesine tepki gösterdi. Mert, "Uluslararası hukuka göre Azerbaycan’ın bir parçası olan ve 29 yıldır Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ, Ermenileştirilmeye çalışılıyor. 1989’da Dağlık Karabağ nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini Azerbaycan Türkleri oluştururken, bugün bu rakam sıfır" dedi.

ERMENİLER HAVAYOLU İLE KARABAĞ'A GETİRİLDİ

Beyrut’ta, 4 Ağustos’ta yaşanan büyük patlamanın ardından, bölgede ciddi bir Ermeni nüfusu olması nedeniyle Ermenistan, bölgeye yardıma giden ilk ülkelerden biri oldu. Üç uçak yardım malzemesi gönderen Ermenistan Başbakanı Paşinyan, olayda zarar gören Ermenilere her türlü yardımın yapılacağını söyledi. 12 Ağustos tarihli bir haberde ise 100 Ermeninin havayoluyla Lübnan’dan Ermenistan’a getirildiği ve Başbakan Paşinyan tarafından karşılandıkları yazıldı.

VATANDAŞLIK VE YERLEŞİM HAKKI

Diğer yandan, bu süreçte Ermenistan’a gelen Lübnan Ermenilerine, vatandaşlık ve yerleşim hakkı verileceği ifade edildi. Ancak Ermenistan’ın, Lübnanlı Ermenileri, kalıcı olarak Ermeni işgali altındaki bölgelere ve özellikle Dağlık Karabağ’a yerleştirmesi dikkat çekti.

ERMENİLER KALICI OLARAK KARABAĞ'A YERLEŞTİRİLİYOR

Lübnan’dan 12 Ağustos’tan bugüne kadar gelen Ermenilerin resmi sayısının tam olarak bilinmediğini belirten analist Şafak Mert, "Ayrıca, nereye yerleştirildiklerini tam olarak bilemiyoruz. Ancak hem Ermenistan tarafının açıklamaları, hem de Azerbaycan tarafının uluslararası platformlarda dile getirdiği şikayetlerden, gelen Ermenilerin kalıcı olarak Dağlık Karabağ bölgesine ve Ermeni işgali altındaki diğer Azerbaycan topraklarına yerleştirildikleri anlaşılıyor." dedi.

DAHA ÖNCE DE SURİYE'DEN GETİRİLEN ERMENİLER YERLEŞTİRİLDİ

Mert, daha önce de Suriye’den getirilen Ermenilerin Dağlık Karabağ ve civarında bulunan Ermeni işgali altındaki bölgelere yerleştirildiğini tekrar hatırlattı.

"DAĞLIK KARABAĞ'A YERLEŞTİRİLEN ERMENİLER İŞGALİ İLHAKA DÖNÜŞTÜRME POLİTİKASI"

Mert, geçmişte Suriye Ermenileri üzerinden de yapılan bu hamleyi, şöyle değerlendirdi:

"Kendi adlandırdığı şekliyle, bir ‘kadife devrim’ ile göreve gelen Başbakan Paşinyan, Ermenistan dışında yaşayan Ermenilerin, Ermenistan’a geri dönüşünü ve Ermenistan nüfusunun artırılmasını bir öncelik olarak belirlemiştir. Nüfusu sürekli azalan bir Ermenistan’ın bu kaybını diaspora Ermenilerini geri getirerek gidermeye çalışıyor.

Ancak burada rahatsız edici olan, uluslararası hukuka göre Azerbaycan’ın bir parçası olan ve 29 yıldır Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’ın Ermenileştirilmeye çalışılmasıdır. 1989’da Dağlık Karabağ nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini Azerbaycan Türkleri oluştururken, bugün bu rakam sıfırdır. Yani Dağlık Karabağ’daki Azerbaycan Türkleri yurtlarından sürülürken, yerlerine Ermenistan’ın diğer bölgelerinden ve diyasporadan gelen Ermeniler yerleştirilmektedir. Bu yönüyle Dağlık Karabağ’daki yerleşimcilerin, İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarına gönderilen yerleşimcilere benzediğini söylemek mümkün. Paşinyan tarafından benimsenen diğer bir politika da Azerbaycan’a bir karış bile toprak verilmemesidir. Dağlık Karabağ’a yerleştirilen Ermeniler, Paşinyan’ın, Dağlık Karabağ’ın işgalini ilhaka dönüştürme politikasının aracı olarak kullanılmaktadır."

"ERMENİSTAN, İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARIN ÖTESİNDE TALEPLERDE BULUNUYOR"

Ermenistan’ın bununla yetinmeyip Dağlık Karabağ’a yerleştirilenlerin yanı sıra, diğer bölgelerindeki Ermenilere de Dağlık Karabağ’da silahlı eğitimler verdiğine dikkat çeken Mert, "Hatta Başbakan Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri üniforma içerisinde elindeki AK-47 piyade tüfeği Azerbaycan tarafına ateş ederken fotoğraf çektirmekte ve basına servis etmektedir. Genel olarak Dağlık Karabağ diyoruz ancak Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan toprakları Dağlık Karabağ’ın da ötesine taşıyor. Dağlık Karabağ’ın çevresinde bulunan Azerbaycan toprakları da işgal altında. Bu bölgelerden Kelbeçer, Kubadlı ve Laçın ilk akla gelen isimler. Ancak Ermenistan yönetimi, işgal ettiği toprakların da ötesinde taleplerde bulunuyor; sözde Dağlık Karabağ’a ait toprakların Azerbaycan tarafından işgal edildiğini ve Ermenistan’a geri verilmesi gerektiğini iddia ediyor" dedi.

"ERMENİSTAN, SALDIRGAN POLİTİKALARIYLA TÜRKİYE'Yİ DOĞRUDAN KARŞISINA ALIYOR"

Bu "saldırgan politikaların", Paşinyan’ın çok ciddi bir hata yaparak Türkiye’yi doğrudan karşısına almasına neden olduğunu belirten Mert, şunları kaydetti:

"Bölgede askeri bir ortaklığa doğru evrilen Türkiye ve Azerbaycan işbirliği, Ermenistan için kâbus senaryosu olmalıdır. Buna karşılık, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile yapılan anlaşmalar da Ermenistan’a çok faydalı olmayacak. Azerbaycan tarafı, Dağlık Karabağ konusunda gayet soğukkanlı. Olayları belgeleyerek BM ve AGİT gibi uluslararası platformlarda dile getirmeyi tercih ediyor. Amerika’da yaşayan Kıbrıs Türkü kökenli Prof. Vamık Volkan’a göre ulusların seçilmiş travmaları vardır. Uluslar, bu travmaların üzerine büyük ulusal anlatılarını inşa ederler ve kimlik örüntülerini böyle oluştururlar. Sürekli olarak ezilmişlik ve haksızlığa uğramışlık kurgusuyla oluşturulan bir Türk nefreti, Ermenilere olumlu bir şey katmaz."

KARABAĞ 1992 YILINDAN BERİ İŞGAL ALTINDA

Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer alıyor, ancak fiilen Ermenistan tarafından işgal altında bulunuyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında iki ülke arasında yaşanan savaşta Rusya, Karabağ’ın işgaline askeri destek vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.