SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci Rusya, Mariupol’de 20 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2022 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 00:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci Rusya, Mariupol’de 20 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu

Ukrayna’nın Mariupol kenti Belediye Başkanı Vadım Boyçenko, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın ilk gününden bu yana işgalci Rus ordusunun kentte 20 binden fazla sivilin ölümüne sebep olduğunu söyledi. Boyçenko, Mariupol’de kalan 100 binden fazla sivilin ise tahliyelerinin engellendiğini belirtti. Boyçenko, “Rus işgal birlikleri tahliyeyi bozuyor, kentte toplanan kent sakinlerini, tahliye için belirlenmiş yerlerden dışarı salmıyorlar” dedi. Diğer yandan Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrına Vereşçuk, işgalci Rusya’nın ateşkesi bir kez daha reddettiğini ve Mariupol’de insani koridorların açılmadığını vurguladı. Vereşçuk, Birleşmiş Milletlerden insani koridor açılması için talepte bulundu.  

Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kenti, Rus işgaline direniyor. Mariupol Belediye Başkanı Vadım Boyçenko işgalcilerin Mariupol’de binlerce sivili öldürdüğünü kaydetti. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın ilk gününden bu yana öldürülen sivillerin sayısını paylaşan Boyçenko, “Bugün zaten üzücü bir rakamımız var. 20 binden fazla yerel halktan sivillerimiz maalesef hayatını kaybetti. Bunlar kadınlar ve çocuklar” açıklamasını yaptı.

MARİUPOL’DEKİ SİVİLLERİN TAHLİYESİ İŞGALCİ RUS BİRLİKLERİ TARAFINDAN ENGELLENİYOR

Mariupol Belediye Başkanı, işgalci Rus ordusunun şehirden tahliye olmayı bekleyen Ukraynalı sivilleri engellediğini vurgulayarak, “Maalesef 100 binden fazla vatandaşın kentte kaldığını anlıyoruz. Kurtuluş için yalvarıyorlar. Tekrar vurgulamak istiyorum. Ne yazık ki iki gündür Rus işgal birlikleri tahliyeyi bozuyor, kentte toplanan sakinleri tahliye için belirlenmiş yerlerden dışarı salmıyorlar. Zorbalığa maruz kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA, BM’DEN AZOVSTAL VE MARİUPOL İÇİN İNSANİ KORİDOR AÇMASINI TALEP EDİYOR

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk (Iryna Vereshchuk), bu sabah Rusya’nın ateşkesi bir kez daha onaylamadığını duyurdu. Vereşçuk, Mariupol’den insani koridorların açılmadığını ve yarın tekrar bu hususun gündeme geleceğini belirtti. Vereşçuk, “Birleşmiş Milletlerden (BM) hem Azovstal’dan hem de Mariupol’den bir ateşkes sağlanmasını ve bir bütün olarak insani bir koridor açmasını talep ediyoruz” dedi.

Ayrıca, işgalci Rusya’nın Mariupol’deki sivilleri otobüslere bindirip götürdüğünü hatırlatan Vereşçuk, Ukrayna’da çeşitli bölgelerden 200 bin Ukraynalının filtreleme ve çalışma kamplarına zorla sınır dışı edildiğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.