SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci Rusya’nın silah altına aldığı genç, askeri komiseri vurdu

İşgalci Rusya’nın silah altına aldığı genç, askeri komiseri vurdu

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 10:13
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 12:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci Rusya’nın silah altına aldığı genç, askeri komiseri vurdu


Rusya’da seferberlik kapsamında askere alma merkezine götürülen bir genç, askeri komiseri öldüğü ileri sürüldü. İrkutsk'ta meydana gelen olayda, bölge halkı Putin'in seferberliğine sert tepki gösterdi.Şubat ayında Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi başlatan Rusya, Ukrayna halkının direnişi karşısında emellerine ulaşamadı. Giderek batağa saplanan işgalci Putin, 22 Eylül’de "kısmi seferberlik" ilan etti. İşgalci Rusya’nın Savunma Bakanı Sergey Şoygu da 300 bin kişinin silah altına alınacağını açıkladı.Seferberlik ilanından sonra Rusya’da birçok yerde protesto gösterileri düzenlendi. Silah altına alınmak istemeyenlerin bir kısmı ülke dışına kaçarken bir kısmı da kollarını kırarak seferberlik kapsamı dışında kalmaya çalıştı.

RUS VATANDAŞI, ASKERE ALMA MERKEZİNDE ASKERİ KOMİSERİ VURDU

Öte yandan silah altına alınanların da işgalci Rus ordusuna direndiği gözlerden kaçmadı. İrkutsk bölgesindeki Ust-İlimsk’te seferberlik kapsamında askere alma merkezine götürülen 25 yaşındaki Ruslan Zinin, askeri komiser Aleksandr Eliseyev’i vurdu. Ruslan Zinin’in dört el ateş ettiği ve Aleksandr Eliseyev’in hastane yolunda öldüğü ileri sürüldü. Olay sonrasında Ruslan Zinin gözaltına alındı.

Olay anına ilişkin videoda da Zinin’in ateş ettiği ve askere alma merkezindekilerin kaçmaya başladığı görülüyor. Görgü tanıklarına göre, Zinin ateş açmadan önce "Şimdi hepimiz eve gideceğiz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.