SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci Rusya'nın sözde referandumlarının ilk sonuçları paylaşıldı

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 17:45
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 17:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci Rusya'nın sözde referandumlarının ilk sonuçları paylaşıldı

İşgalci Rusya’nın düzenlediği yasa dışı sözde referandumların ilk sonuçları paylaşıldı.

Şubat ayında Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi başlatan Rusya, Ukrayna’nın sert direnişi karşısında batağa saplandı. Ağır kayıplar veren işgalci Rusya çareyi seferberlik ilan etmekte ve yasa dışı şekilde işgal ettiği topraklarda sözde referandumlar düzenlemekte aradı.

İşgalci Rusya’nın Donetsk, Lugansk, Zaporijjya ve Herson bölgelerinde düzenlediği yasa dışı sözde referandumların ilk sonuçları paylaşıldı.

İşgalci Rus askerlerinin silahlı bir şekilde kapı kapı gezerek oy topladığı yasa dışı sözde referandumda ilk sonuçlara göre Donetsk yüzde 97.91, Lugansk yüzde 97.82, Zaporijjya yüzde 98.19, Herson yüzde 96.97 oranlarıyla Rusya’ya bağlanma kararı verdi.

YASA DIŞI SÖZDE REFERANDUMLAR ULUSLARARASI TOPLUM TARAFINDAN TANINMIYOR

İşgalci Rusya’nın yasa dışı sözde referandumlarını Rus kuklası devletler dışında hiçbir devlet tanımıyor. Ukrayna Ordusu’nun yasa dışı sözde referandumlar düzenlenen Rus işgali altındaki Ukrayna topraklarını kurtarmak için operasyonları sürüyor.

İşgalci Rusya’nın silah zoruyla yaptığı yasa dışı sözde referandumlarda alınan sonuçların herhangi bir uluslararası geçerliliği yok. Yasa dışı sözde referandumlar işgalci Rusya’nın Ukrayna’da verdiği ağır kayıpları örtbas etmek ve Ukrayna’ya yönelik işgal hareketini oldubittiye getirmek için düzenlendi.

KIRIM'DA DA AYNI SENARYO UYGULANMIŞTI

İşgalci Rusya, 2014 yılında yasa dışı şekilde işgal ettiği Kırım'da da aynı senaryoyu uygulamıştı. Yine bir oldubittiye getirilen referandumda Kırım, işgalci Rusya'ya sözde bağlanma kararı almıştı. İşgalci Rusya'nın bu yasa dışı sözde referandumu da uluslararası toplum tarafından tanınmamıştı. Kırım Tatarları da işgalci Rusya'nın bu yasa dışı sözde referandumunu boykot etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.