SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler düğünde Ukrayna şarkıları çalan Bahçesaray'daki restoranı kapattı

İşgalciler düğünde Ukrayna şarkıları çalan Bahçesaray'daki restoranı kapattı

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2022 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler düğünde Ukrayna şarkıları çalan Bahçesaray'daki restoranı kapattı

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi, Ukrayna halk şarkılarının çaldığı düğünün düzenlendiği Arpat restoranını kapattı. İşgalcilerin söz konusu eylemlerini değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Rusya’nın yapabildiği tek şey korkutmaktır” ifadesini kullandı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da düğünlerinde Ukrayna halk şarkısını çalan Kırım Tatar çift, düğüne katılan misafirler ve düğünün düzenlendiği restoran işgalcilerin hedefi haline geldi. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, işgalci yönetiminin düğünde “Çervona Kalına” isimli Ukrayna halk şarkısı çaldığı için Bahçesaray’daki Arpat restoranını kapattığını ve düğüne katılan insanların kimliklerini belirlemeye başladığını bildirdi.

“Çervona Kalına” isimli Ukrayna halk şarkısının direniş sembolü haline geldiğini belirten Ceppar, “Rusya’nın yapabildiği tek şey korkutmaktır, çünkü her teröristin olduğu gibi Rusya’nın da alçak politikası korkuya dayanıyor. Rus iktidarın tüm yapısı bunun üzerine inşa edildi ve kesinlikle dağılacaktır" dedi.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARINA YENİ BASKI DALGASI

Bilindiği gibi, Rusya Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılında Ukrayna’ya ihanet eden eski sınır muhafızı, daha sonra Rus yanlısı blogger olan Aleksandr Talipov, sosyal medyada Kırım Tatarlarına karşı “cadı avı” başlattı. Sosyal medyada “Çervona Kalına” isimli Ukrayna halk şarkısının çaldığı Kırım Tatar düğünden görüntüleri paylaşan Talipov, düğünde bulunan herkesi bulup cezalandırma tehdidinde bulundu.

AKSYONOV’DAN UKRAYNA ŞARKILARI DİNLEYENLERE HAPİS TEHDİDİ

Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov konu ile ilgili yaptığı açıklamada düğünlerinde Çervona Kalına ve Stefania gibi Ukrayna şarkılarını çaldıran düğün katılımcılarını hapis cezasıyla tehdit etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.