SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler İkinci Akmescit Grubu'nun davalarını ayırdı

İşgalciler İkinci Bahçesaray Grubu'nun davalarını ayırdı: Amaç Kırım Tatarlarını hızla cezalandırmak!

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2020 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2020 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler İkinci Akmescit Grubu'nun davalarını ayırdı

İşgalci mahkeme, 25 Kırım Tatar siyasi tutsağın dava dosyalarını beş ayrı gruba ayırdı. Siyasi tutsakların avukatları, bu hamlenin işgalci idare tarafından kasıtlı bir şekilde yapıldığını aktardı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan 25 Kırım Tatarı (İkinci Akmescit Grubu) ile yürütülen sözde ön soruşturmanın sona erdiği bildirildi. Avukatlar, işgalcilerin İkinci Akmescit Grubu'nu 5 gruba böldüğünü ve her grubun davasının ayrı ayrı inceleneceğini aktardı.

AVUKAT LADİN, KIRIM TATARLARININ DURUŞMALARININ AYRILDIĞINI AÇIKLADI

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına 28 Ağustos 2020 tarihinde konuşan avukat Aleksey Ladin, dava dosyalarının şu an ses ve video kayıtları hariç 55 ciltten oluştuğunu açıkladı. Avukat işgalcilerin İkinci Bahçesaray Grubu’nun dava dosyasını beş aynı davaya böldüğünü belirtti.

Davanın bölünmesinin "mahkeme sürecini" zorlaştıracağını belirten avukat, ilgili davanın hukuki açıdan saçma bir süreç olduğunu ifade etti. Ayrıca avukat beş grubun yargı süreçlerinin ayrı ayrı devam edeceği için büyük ihtimal aynı tanıkların beş kere ifade vermesi gerekeceğini kaydetti.

AMAÇ, DAVALARI HIZLA BİTİREREK KIRIM TATARLARINI CEZALANDIRMAK!

Öte yandan, siyasi tutsak Remzi Bekirov’un eşi Halide Bekirova, İkinci Akmescit Grubunun beş gruba bölünmesini değerlendirirken, “Grup çok büyük, avukatların sayısı da çok. Süreç çok fazla uzayabilir. Bu yüzden mahkeme süreci hızlandırmak ve alıkonulanları kısa sürede mahkum etmek için davayı beşe böldüklerini anlıyoruz. Ayrıca siyasi tutsakların avukatlarına aralarında savunma taktiğini koordine etme fırsatı vermemek için bunlar yapıldı.” dedi.

Gruplar şu şekilde paylaşıldı:

1)Remzi Bekirov

   Riza İzetov

   Şaban Umerov

   Raim Ayvazov

   Farhot Bazarov

2)Enver Ametov

   Osman Arifmemetov

   Yaşar Muedinov

   Ruslan Süleymanov

   Ruslan Şeyhaliyev

3)Tofik Abdulgaziyev

    Vladlen Abdulkadırov

    İzzet Abdullayev

    Mecit Abdurahmanov

    Bilal Adilov

4) Servet Gaziyev

    Cemil Gafarov

    Alim Karimov

    Seyran Murtaza

    Erfan Osmanov

5) Akim Bekirov

    Seytveli Seytabdiyev

    Rüstem Sethalilov

    Eskender Süleymanov

    Asan Yanikov

Ayrıca işgalciler, Edem Yayaçikov, Ruslan Bulgakov, Eldar İbragimov ve Ruslan Zaurov hakkında “arama emri” çıkarttı.

İşgalciler Umerov, Bekirov, İzetov ve Ayvazov’u terör örgütünün faaliyetlerini organize etmekle, diğer Kırım Tatarlarını ise terör örgütünün faaliyetlerine katılmak ile suçluyor. Ayrıca işgalciler, 25 Kırım Tatarına iktidarı zorla ele geçirme hazırlıklarında bulunma suçlamaları yöneltti.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un bulunduğu yeri hala belli değil. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu.

Öte yandan, diğer Kırım Tatarı Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldu.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.