SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırım ile Rusya arasındaki feribot seferlerini durdurdu

İşgalciler, Kırım ile Rusya arasındaki feribot seferlerini durdurdu

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2020 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2020 11:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırım ile Rusya arasındaki feribot seferlerini durdurdu

Geçici Rus işgali altındaki Kırım'ı saldırgan devlet Rusya'nın topraklarından ayıran Kerç Boğazı'nda yapılan yasa dışı feribot seferlerinin durdurulduğu bildirildi.

Rus "Deniz Haberleri" sitesinde yer alan habere göre, ana feribot operatörü Moskova merkezli "AnRussTrans" Müdürü Vasiliy Annenkov, seferlerin talep yetersizliği nedeniyle durdurulduğunu açıkladı.

SEFERLER TALEP YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE DURDU

Son zamanlarda feribotun ana faaliyetinin demiryolu vagonlarının taşınması olduğu belirtilirken, 28 Eylül tarihinde son seferin yapıldığı kaydedildi.

Annenkov, "28 Eylül'de vapur son vagonları taşıdı. Talep yok. Kırım yarımadası ile Rusya arasında "Kırım limanı - Kavkaz limanı" güzergahında feribot seferleri süresiz olarak askıya alındı." ifadelerini kullandı.

İşgalciler, Kerç Boğazı üzerinden yolcu taşımacılığını daha önce durdurmuştu. Yolcu taşıyan son sefer, Ekim 2018'de işgalcilerin "Kırım" vapuruyla yapılırken, toplam 685 yolcu ve 160 araç kapasiteli vapur, Kırım'a 10 yolcu ve üç otomobil taşıdı.

Seferlerin durdurulmasının ardından limanın faaliyetlerine de son verildiğini açıklayan Annenkov, yaklaşık 300 liman çalışanının işine son verileceğini belirtti.

RUS İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA KIRIM’DAKİ LİMANLARI KAPATTI

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanlarını uluslararası trafiğe kapattı. Ardından Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bulunan Sivastopol, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Kefe (Feodosiya) ve Kerç limanlarını, yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımamasına ilişkin bildiriyi kabul ettikten sonra, ulaştırma şirketlerinin işgal edilen yarımadaya uçak veya gemi seferi düzenlemesi yasaklanmıştı. Uluslararası normlar ve Ukrayna mevzuatı gereğince, söz konusu kuralların ihlal edilmesi durumunda, ulaştırma aracına el koyma ve şirkete uluslararası sefer düzenleme yasağı gibi ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

TÜRKİYE’DEN KIRIM YASAĞI

Türkiye Deniz Ticaret Odası 6 Ekim 2017 tarihinde “Karadeniz’de Gemi Seferleri ve Kırım Bağlamında Belirlenen İlkeler” başlıklı bir açıklama yayımlamıştı.

Açıklamada, Kırım Bölgesinden ve limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkemize girişlerine müsaade edilmeyeceği ve ülkeden bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği belirtilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.