SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Sıvaş Gölü'nü atıklarla yok etmek istiyor

İşgalciler, Sıvaş Gölü'nü atıklarla yok etmek istiyor

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2021 13:54
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2021 13:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Sıvaş Gölü'nü atıklarla yok etmek istiyor

Rus işgali altında bulunan Kırım'da işgalciler, Sıvaş Gölü'nü yok etmek istiyor. Sözde "bilim insanları", inşa edilmesi planlanan su arıtma tesisinin atıklarını göle atmayı öneriyor.

Rus işgali altında bulunan Kırım'da işgalci yetkililerin yarımadadaki su sorununu çözmek için inşa edileceğini açıkladığı su arıtma tesisinin atıklarını yarımadanın kuzeydoğusunda yer alan Sıvaş Gölü'ne atmayı önerdi. İlgili teklif Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından yarımadada kurulan sözde Vernadskiy Kırım Federal Ünivesitesinde görev yapan "bilim insanından" geldi.

Söz konusu "üniversitede" görev yapan Konstantin Rabotyagov, kurulacak su arıtma tesislerinin atıklarının Sıvaş gölüne atılması durumunda çevre sorununun meydana gelmeyeceğini savundu. Rabotyagov, "Atık maddeleri atabileceğimiz bir yer var. Sıvaş gölü. Arıtma işleminden sonra atıklar için Sıvaş gibi bir depo kullanılırsa o zaman ciddi çevre sorunları aşamayız." dedi.

KIRIM'DA SIVAŞ GÖLÜ KURUMAYA YÜZ TUTTU

Azak Denizi'nin batısında yer alan Sıvaş Gölü, işgal altındaki Kırım'ı Ukrayna'nın ana kısmından ayırıyor. Sıvaş gölünden Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınır geçiyor. Dar Arabat Dili ile denizden ayrılan Sıvaş'ın suyu yaklaşık 2 bin 560 kilometrekare alan kaplıyor. Çeşitli tuzların miktarının 200 milyon metrik ton olduğu tahmin ediliyor.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

RUSYA, KIRIM’DAKİ ASKERİ ÜSLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YARIMADANIN SU KAYNAKLARINI SÖMÜRÜYOR!

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) İnsan Hakları Konseyi’nin temiz içme suyu ve sanitasyonu insan hakları olarak kabulünün yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yayımlamıştı.

Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’daki su kaynaklarını askeri amaçlarla sömürmesine dikkat çekilen açıklamada, “İşgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak ele geçirilen sanayi kuruluşlarının ve doğal kaynakların aşırı kullanımı, yarımadanın nüfusunun içme suyuna erişimini tehlikeye atmaktadır. Bunun dışında işgalci yetkililer yarımadadaki askeri-sanayi komplekslerinin, askeri tesislerinin ve işletmelerinin gelişimini hızlandırmak için giderek daha fazla su talep ediyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

PUTİN’DEN KIRIM’DA SU ARITMA TESİSİ İNŞA ETME TALİMATI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla işgal edilen Kırım’daki su sorununu çözmek için yarımadada, deniz suyu arıtma tesisinin inşa edileceği bildirildi. Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, 25 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya Hükumetinin Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte deniz suyu arıtma tesisi inşa etme kararı üzerinde çalıştığını ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.