SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerden Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov’a baskı

İşgalcilerden Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov’a baskı

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2021 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2021 13:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerden Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov’a baskı

Siyasi tutsak Asan Ahtemov’un avukatı Ayder Azamatov, müvekkiline tutukevinde yapılan baskıları anlattı. Avukat, Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov'un iki haftayı aşkın bir süredir karantinada olduğunu aktardı.

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci güçler tarafından düzmece bir dava kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov, tutukevinde baskılara maruz kalıyor. Ahtemov'un avukatı Ayder Azamatov, Kırım Haber Ajansına yaptığı açıklamada, siyasi tutsağın Akmescit (Simferopol) tutukevinde "kuralları ihlal ederek" iki haftadan fazla karantinada tutulduğunu söyledi. Avukat, Ahtemov'un 5 Ekim'de karantinadan çıkması gerektiğini söyledi.

Avukat Ayder Azamatov, “Asan Ahtemov, tutukevi binasının bodrum katında, rutubetli ve soğuk yerde tutuluyor. Bu durum Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin belirlediği standartlara uymuyor. Oradaki tutukluluk koşulları insanlık dışı. Bunun kendisine uygulanan baskıdan kaynaklandığını düşünüyorum.” dedi.

Ayrıca avukat, müvekkilinin psikiyatri muayenesine gönderilmesi gerektiğini aktardı ancak tutukevi görevlileri, şimdiye kadar Ahmetov’un muayene olup olmadığı ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Avukat, Asan Ahtemov’un sağlık sorunları olduğunu, göğüs ağrıları çektiğini ve günde iki üç kez nefes alma problemleri yaşadığını dile getirdi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.