SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kendi elleriyle Kırım Tatar bayrağını yaptı"

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2019 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2019 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kendi elleriyle Kırım Tatar bayrağını yaptı"

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Sovyet Sosyalist rejimi muhalifi ve yazar Vladimir Bukovskiy’in son fotoğraflarından birini paylaştı.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov, “Hastanede Vladimir Bukovskiy’in kendi elleriyle yaptığı yaptığı iki bayrak; Ukrayna devlet bayrağı ve Kırım Tatar milli bayrağı… Her zaman hatırlayacağız…” ifadeleri kullandı.

https://www.facebook.com/dogrujol/posts/2453189114776228

Hatırlanacağı üzere, Sovyet Sosyalist rejimi muhalifi (dissident) ve yazar Vladimir Konstantinoviç Bukovskiy, 27 Ekim 2019 tarihinde İngiltere’de hayatını kaybetmişti.

BUKOVSKİY, SOVYETLER BİRLİĞİ’NDE MUHALEFET HAREKETİNİ KURANLARDANDI

Moskova Devlet Üniversitesi’nde 1960 yılında öğrencilik yapan Bukovskiy, Moskova’nın merkezindeki Mayakovskiy heykelinin önünde düzenlenen özgür düşünenlerin şiir akşamlarına katılmaya başladı. Bu etkinliği düzenleyen birkaç aktivist gözaltına alındı. Bukovskiy ise ilk defa 1963 yılında SSCB’de yasaklı olan bir kitabın fotokopisini çektiği için gözaltına alındı. 1965’te serbest bırakılan Bukovskiy, yazar ve muhalif Andrey Sinyavskiy ve Yuliya Daniel’i desteklemek için düzenlenen bir miting organizasyonunda aktif rol aldığı için tekrar tutuklandı ve zorunlu psikiyatri muayenesine gönderildi. Bukovskiy, Ağustos 1966’da Batı’da düzenlenen büyük destek kampanyası sonucunda serbest bırakıldı.

12 YIL HAPİS VE ZORUNLU PSİKİYATRİ TEDAVİSİ

Bukovskiy daha sonralarda organize ettiği protesto ve “anti Sovyet faaliyetleri” sebebiyle birçok defa tutuklandı. Bukovskiy 12 yıl hapiste ve zorunlu psikiyatri muayenesinde tutuldu. Batı’ya 1971 yılında siyasal amaçlar için Sovyet psikiyatrisinin baskıcı yöntemlerini açıklayan 150 sayfalık bir belge gönderdi. 1972’de Bukovskiy “anti Sovyet ajitasyonu” için 2 yıl hapis cezasına ve 5 yıl sürgüne çarpıtıldı.

CORVALAN’A KARŞI BUKOVSKİY

1978 yılında cezaevinde bulunan Bukovskiy, darbeci yönetim tarafından tutuklanan Şili Kominist Parti Lideri Luise Corvalan’a karşılık Zürih’te yapılan görüşmeler sonrası serbest bırakılır. Bukovskiy, İngiltere’ye yerleşip Cambrige Üniversitesi’ni bitirir ve siyasi faaliyetlerine burada devam eder. Bukovskiy, 1991 yılında Rusya’nın eski Devlet Başkanı Boris Yeltsın’in daveti üzerine sürgünden sonra ilk defa Moskova’yı ziyaret etti.

DEVLET BAŞKANLIĞI ADAYLIĞI REDDEDİLDİ

Demokratik Muhalifler tarafından 2008 yılında düzenlenecek olan Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerine aday gösterildi. Ancak adaylığı Rusya Seçim Komisyonu tarafından reddedildi. Bukovskiy, 2015 yılının Mart ayında, Almanya’da özel bir hastanede ağır bir kalp ameliyatı geçirdi.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.