SON DAKİKA
Hava Durumu

KGAÖ, Kazakistan'da tatbikat yapacak

KGAÖ, Kazakistan'da tatbikat yapacak

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2022 23:01
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2022 23:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KGAÖ, Kazakistan'da tatbikat yapacak

Rusya Federasyonu'nun başını çektiği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün (KGAÖ), Kazakistan'da çeşitli askeri tatbikatlar yapacağı duyuruldu. KGAÖ Müşterek Kurmay Başkanı Anatoli Sidorov tarafından duyurulan tatbikatın, aynı zamanda Kırgızistan'da da yapılacağı öğrenildi. Kazakistan'daki hükumet karşıtı protestoların ardından Cumhurbaşkanı Tokayev tarafından ülkeye davet edilen örgüt, Kazakistan ve Kırgızistan'da aktif bir şekilde rol almaya başladı. Bu olaylara genel olarak bakıldığında, Rusya'nın Sovyetler Birliğinin ardından yeniden bölgede etkisini gösterdiği, kolonyal ve emperyalist politikalarını hissettirmeye başladığı görüldü.

Kazakistan'da 2022 yılı başında başlayan hükumet karşıtı protestoların gölgesinde Rus ordusunu ve KGAÖ askerlerini ülkeye davet eden Tokayev, o günden bu yana tartışılmaya devam ediyor. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü Müşterek Kurmay Başkanı Anatoli Sidorov, bugün verdiği demeçte, KGAÖ'nün Kazakistan ve Kırgızistan'da tatbikat yapacağını duyurdu. İlk olarak Kazakistan'da yapılacak "terörle mücadele" tatbikatları, ,"Poisk-2022" istihbarat kuvvetleri ve araçları ile özel tatbikat, Echelon-2022" lojistik kuvvetleri ve araçları ile özel tatbikat, CSTO Etkileşim-2022" adlarını taşıyor.

Sidorov, KGAÖ askerlerinin, toplu güvenlik sistemi ve ülkelerin ortak eğitim, terörle mücadelede ortaklık gibi konularda tatbikat yapacağını kaydetti.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Nedir?

Tam adıyla Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), Rusya Federasyonu’nun başını çektiği Sovyetler Birliği sonrası kurulan bağımsız cumhuriyetlerden oluşuyor. Bunlar: Rusya, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in tepkilere neden olan yardım isteği sonrasında ülkeye giren askeri güçler (sözde barış gücü) örgüt anlaşmasının 4. maddesi gereğince ülkeye geliyor.
KGAÖ Anlaşması’nın 4. maddesi aynen şöyle:
“Tüm katılımcı devletler, güç kullanmaktan veya güç kullanma tehdidinde bulunmaktan kaçınmayı kabul etmiş olup devletlerden birine yönelik saldırganlık, tüm KGAÖ üyelerine yönelik saldırganlık olarak görülüyor.”

Rusya, Kazakistan'a hava indirme birliği gönderdi - Siyaset - Haber Marmara

KAZAKİSTAN’IN YAKIN DÖNEMİNE DAMGA VURAN HALK HAREKETLERİ

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Ülkede protestolar hükümetin istifasına rağmen devam ederken, göstericiler, kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Tokayev, halkı sabır ve itidale davet ederken, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da, ülkedeki son durum hakkında bilgi notu paylaştı. Öte yandan, Kazak medyası, Almata’da göstericilerin belediye binasını ele geçirdiğini bildirdi.

Kazakistan genelinde protestolar devam ederken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev 5 Ocak 2022’de ulusa sesleniş konuşması yaptı. Tokayev, bugünden itibaren Kazakistan Güvenlik Konseyi başkanı olarak göreve başladığını duyurdu. Bu görevi, ülkede Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev yürütüyordu. Ülkede protestocular, Almata ve Aktöbe’deki belediye binalarını ele geçirdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Nur Sultan’da 5 Ocak 2022 saat 16:00’dan itibaren olağanüstü hal ilan edilen kararı imzaladı. Sokağa çıkma yasağı başkentte 23:00 – 07:00 saatleri arasında geçerli olacak. Olağanüstü hal 19 Ocak gece yarısına kadar yürürlükte kalacak. Kazakistan’da 5 Ocak 2022 itibarıyla tüm yurtta OHAL ilan edildi. Kazakistan kolluk güçlerinin göstericilere müdahale edeceği bildirildi.

İtalya medyası da Kazakistan'daki olayları Türkiye'ye bağladı - Yeni Şafak6 Ocak 2022 gece erken saatlerde Almata’da Kazakistan kolluk güçleri, yoğun “terörle mücadele” operasyonuna başladı. Ülkede, göstericilerin çoğu etkisiz hale getirildi. Bununla eş zamanlı olarak, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya’nın başını çektiği askeri müdahale gücü yetkisi olan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden yardım istedi. Öte yandan, Kazakistan’a Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nü davet ederek, Rus ordusunun Kazakistan’a girmesine izin veren Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ayaklanmalardan yurt dışında eğitilen bir dizi terörist grupları sorumlu tuttu. Kremlin, Rusya ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü kapsamında Kazakistan’a Rus ordusunu sokacak. Bu kapsamda, ülkenin kuzeyindeki etnik Rusların durumu da merak konusu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 7 Ocak 2022’de Kazakistan’daki son durumu değerlendirmek üzere ulusa sesleniş konuşması yaparak ülkede en yüksek muhalefetin olduğu Almata şehrinde 20 bin “terörist” bulunduğu dile getirdi ve orduya “vur emri” verdiğini kaydetti. Yine 7 Ocak’ta Kazakistan’daki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü silahlı güçleri başına Rus Korgeneral Andrey Serdyukov’un getirildiği öğrenildi. Serdyukov, Rusya’nın Şubat 2014’te başlattığı Kırım’ı işgal etme operasyonunu yönetmesi ve 2019 yılında da Suriye’deki Rus birliklerinin komutanlığını yapmasıyla tanınıyor. Serdyukov’un Kırım ve Suriye dışında daha önceki dönemlerde Yugoslavya ve Çeçenistan’daki çeşitli bölgelerdeki operasyonlarda tecrübeli olduğu biliniyor.

8 Ocak 2022 itibarıyla, Kazakistan’ın eski devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in iddiaların aksine ülkeyi terk etmediği, başkent Nursultan’da bulunduğu Nazarbayev’in sözcüsü Aydos Ukibay tarafından duyurulurken, yine aynı tarihte Belarus tarafından, Nazarbayev’in Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile telefonda görüştüğü kaydedildi. Yine 8 Ocak 2022’de Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi’nin daha önce 6 Ocak 2022’de Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı görevinden alınan Karim Masimov hakkında, Kazakistan Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun devlete ihanet maddesine dayanılarak soruşturma başlattığı duyuruldu.

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi tarafından 8 Ocak 2022’de yayımlanan açıklamada, söz konusu suçu işlediği şüphesiyle Masimov’un gözaltına alındığı, Masimov’un ve yine soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan başka kişilerin, hep birlikte geçici tutuklama merkezine yerleştirildiği açıklandı. Yine 8 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Berik Uali, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in bazı bölgelerdeki trajik ölümlerle bağlantılı olarak 10 Ocak 2022’yi ulusal yas günü ilan etmeye karar verdiğini duyurdu. Son resmi rakamlara göre yaşanan olaylarda 18’i güvenlik güçleri mensubu olmak üzere 44 kişinin hayatını kaybettiği, resmi olmayan verilere göre ölü sayısının çok daha fazla olabileceği ifade ediliyor. Olaylarda 4 bin 400’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.