SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgız Türkçesi'nde çekilen “Kurt ile İnsan” adlı animasyon çizgi filmi yayımlandı

Kırgız Türkçesinde hazırlanan “Kurt ile İnsan” adlı animasyon çizgi filmi yayımlandı

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2021 14:02
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2021 15:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgız Türkçesi'nde çekilen “Kurt ile İnsan” adlı animasyon çizgi filmi yayımlandı

Kırgızistan yapımı “Kurt ile İnsan” animasyon filmi, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı Sinematografi Dairesi'nin desteğiyle çekildi. Kırgız hikayeciliğinin kurucusu Kasımali Bayalinov’un hikayelerinden derlenen yapım, Kırgız Türkçesi’nde hazırlandı.

Kırgızistan’da her geçen gün tarihi olaylar ve kültürel öğeler sinema sektöründe daha görünür hale geliyor. Animasyon ve çizgi filmler, bu sektörde önemli bir yer tutuyor. Ülkenin kendi inançları, örf adet ve gelenekleri doğrultusunda kitapların yanı sıra sinema ve çizgi filmler de çekilmeye devam ediyor.

KIRGIZİSTAN YAPIMI "KURT İLE İNSAN" ÇİZGİ FİLMİ YAYIMLANDI

Kırgızistan’ın devlet kanalında çocuklar ve aileler için her gün yayımlanan “Keremet köç (Harika göç)" çizgi filmi sadece Türkiye’de değil diğer soydaş ülkelerin de dikkatini üzerine çekmişti. Bunun dışında “Aydagı kız (Aydaki kız)", “Sandardın çatagı (Sayıların çatışması)" ve bir çok çizgi film çekilmişti. Bu filmlerin son örneği, “Kurt ile İnsan” adlı animasyon çizgi filmi oldu. Yapımın dili Kırgız Türkçesi’ndeyken, filmin yönetmen koltuğunda Nurbek Cumakaliyev yer aldı. Ayrıca, ünlü Kırgız hikayecilerinden yazar Kasımalı Bayalinov’un hikayelerinden yararlanıldı.

Çizgi filme bu bağlantı üzerinden ulaşılabilir.

Aydagı KızKeremet Köç

KASIMALİ BAYALİNOV KİMDİR?

Kasımali Bayalinov, Kırgız hikayeciliğindeki önemli bir yere sahiptir. Bayalinov, “Acar” adlı uzun hikayesiyle Kırgız yazılı edebiyatında önemli bir yol çizmiştir. “Murat”, “Bahtlı Hergele Çobanı”, “Yetişkin Öksüz”, “Göl Kıyısında” gibi hikayeleriyle halkın beğenisini kazanmıştır.

Bayalinov, 1902 yılında Isık Göl Bölgesinde Kök-Moynok köyünde dünyaya geldi. İki yaşındayken annesi vefat etti. Dokuz yaşında babasını da kaybedince öksüz kaldı. 1916 yılında Rus Çarlığının Orta Asya Türk halklarına yaptığı zulüm ve baskılar neticesinde Kırgız aydınlarla birlikte Çin’e göçtü. Öksüzlükle hayatı geçen Bayalinov, Çar hükumeti yıkıldıktan sonra iki kardeşiyle memleketine geri döndü.

1920 yılında Bayalinov, Taşkent’te açılan altı aylık muallim kursuna katıldı. Bu kursu bitirdikten sonra Almatı’daki Kazak-Kırgız Enstitüsünü kazandı ve 1925 yılında bu enstitüyü bitirdi. Mezun olduktan sonra Kırgızistan Bölge Partisi Komitesi onu, Moskova’da Sovyetler Birliği Halkları Merkez Matbaasına Kırgız bölümüne editör olarak görevlendirdi. 1926 yılında Bişkek gelip Kırgızistan Devlet Basımevinin baş redaktörü olarak çalıştı. İki yıl sonra Kırgız yazılı edebiyatının şaheseri olan “Acar” adlı hikayesi yayımlandı. Bu hikaye Rusça, İngilizce, Çekçe, Fransızca ve Almanca gibi dünya dillerine çevrildi. 1968 yılında “Halk Yazarı” unvanı aldı.

Sabırbek Börübay

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.