SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan, Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA'larını satın alıyor

Kırgızistan, Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA'larını satın alıyor

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2021 10:21
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2021 11:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan, Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA'larını satın alıyor

Kırgızistan, Türkiye'den Bayraktar TB2 Silahlı Taktik İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve 40 adet zırhlı askeri teçhizat satın alacak. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Sınır Servisi tarafından düzenlenen askeri törende konuşan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye'den SİHA alınacağını duyurdu. Alınan SİHA'lar ve 40 adet zırhlı askeri teçhizat, Kırgızistan-Tacikistan sınırında yer alan çatışma bölgesine sevk edilecek.

Kırgızistan, Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA'larının satın alınacağını açıkladı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, 21 Ekim 2021’de Başkent Bişkek'te düzenlenen askeri törende, Türkiye'den SİHA ve askeri teçhizat alınacağını duyurdu.

KIRGIZİSTAN, TÜRKİYE'DEN SİHA ALACAK

Cumhurbaşkanı Caparov Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Sınır Servisi tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bu bir çatışma hazırlığı değil, ülkemizin güvenliğini koruma hazırlığıdır. 30 yıldır kimseyle çatışma çıkarmadık, elimizde silahlarla yabancı toprakları ele geçirmedik. Bu durum gelecekte de olmayacak. Ancak topraklarımızı ele geçirmeye yönelik girişimler olursa, karşılığını anında alacak” dedi.

Kırgızistan, Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA'larını satın alıyor TAŞİYEV: TÜRKİYE’YE SİHA SİPARİŞİ VERDİK

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı General Kamçıbek Taşiyev, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye Bayraktar TB2 SİHA'larının alımı için siparişi verdiklerini ve bunların yakın zamanda kendilerine teslim edileceğini söyledi.

TÜRK SİHA’LARI TACİKİSTAN SINIRINDAKİ BATKEN’E SEVK EDİLECEK

SİHA'ların dünyada sayılı ülkede bulunduğuna işaret eden Taşiyev, "Bunlardan biri de bizim ülkemiz olacak. SİHA'ları kullanacak kişiler Türkiye'de eğitim görmek üzere gönderildi. Bu SİHA'lar yakında ülkemize gelecek." dedi. Öte yandan, Taşiyev, SİHA'ları kullanacak askeri personelin Türkiye'ye eğitime gönderildiğini kaydetti.

Ayrıca Taşiyev, SİHA ve diğer askeri zırhlı araçların, Kırgız-Tacik sınırındaki çatışma bölgesi olan Batken’e sevk edileceğini dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.