SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'da musluklardan içme suyu yerine çamur akıyor

Kırım'da musluklardan içme suyu yerine çamur akıyor

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2020 20:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2020 20:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'da musluklardan içme suyu yerine çamur akıyor

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentinde musluklardan kirli su akıyor.

Kırım'da yaşayan Anastasiya Kvaşa isimli sosyal medya kullanıcısı, 23 Eylül 2020 tarihi musluğundan gelen suyun görüntülerini yayımladı. Akmescit’in Keçkemetskaya sokağında yaşadığını ve musluklardan içme suyu yerine çamurun aktığını bildiren kullanıcı, Rus işgali altındaki Kırım'da yaşanan su sorununu ortaya koydu.

https://www.facebook.com/100010272154465/videos/1225129701172757/?extid=SWoRAm4aYlT26bDA KIRIM'DA SU SORUNU: AKMESCİT'İN PEK ÇOK SOKAĞINDA DURUM AYNI!

İlgili paylaşıma yorum yapan şahıslar da, çamurlu suyun Akmescit’in Maryino, Donskaya ve Bela Kuna sokaklarındaki evlerin musluklarından aktığını teyit etti.

RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM'DA SU DEPOLARI DA BOŞ!

Öte yandan Keçkemetskaya sokağında yaşayan başka bir kadın kullanıcı da, işgalci yönetimin sokaklara yerleştirdiği su deposundan su almaya çalıştığını ama deponun boş olduğunu bildirerek, "İki gündür yetkililere şikayet ediyoruz fakat bize sokağımızda su belli saatlere göre verildiği için deponun doldurulmayacağını söylendi.” dedi.

Bunun yanı sıra işgalci yönetimin su depolarına doldurdukları suyun da pis olduğu ortaya çıktı. Akmescit’in Kamenka semti sakini Uriye Cabbarova sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Suların tamamen kesik olduğu dört günün ardından su geldi. Suyu getiren şoför, suyun içme suyu normlarına uygun olduğunu söyledi. Aile başına 200 litre su veriliyor.” diye bildirerek bulanık suyun resimlerini paylaştı.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2431067687194419&id=100008736331336&cft[0]=AZVQ8HdmcMBAVfOQJquTWheD853-jiUfEt3SMNlV6x9-47adOh_TDvhXF3pbccldpabla8xFn1Ed5Zh-H9kGG_51l2QmB6_S2FatchEs91SBfwuATIY1kGSmfDh2VyyQS9-bng5GtmNYx9q-mBr7gj17&tn=%2CO%2CP-R

Bilindiği gibi, Rus işgali altında bulunan Kırım’ın işgalci yönetimi, su sorununu çözmek için çeşitli yöntemlere başvurduğu bildirilmişti.

İlgili haber: Kırım’da su azaldıkça sorunlar büyüyor

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Daha önce, Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı, Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

İlgili haber: İşgalci Rusya, Kırım’a su tedariki için BM’ye başvurdu

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

İlgili haber: Kırımoğlu: Kırım’a su sağlamak ulusal çıkarlarımıza ihanet etmektir

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

İlgili haber: “Su kıtlığı nedeniyle Kırım’daki topraklar bozuluyor onları yeniden kazanmak onlarca yıl sürer”

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.