SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'da Rus askeri aracına hizmet vermeyen Kırım Tatarının tamirhanesi yıkıldı

İşgal altındaki Kırım’ın sözde yönetimi, Rus işgalci güçlerinin askeri teçhizatını tamir etmeyi reddeden Kırım Tatarı Vilen Seytosmanov'un tamirhanesini yıktı. Yıkım kararının, inceleme ve mahkeme yapılmadan alındığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2022 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2022 15:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'da Rus askeri aracına hizmet vermeyen Kırım Tatarının tamirhanesi yıkıldı


İşgal altındaki Kırım’ın sözde yönetimi, Rus işgalci güçlerinin askeri teçhizatını tamir etmeyi reddeden Kırım Tatarı Vilen Seytosmanov'un tamirhanesini yıktı. Yıkım kararının, inceleme ve mahkeme yapılmadan alındığı bildirildi.İşgal altındaki Kırım’ın sözde yönetimi, Rus saldırganlığına destek vermeyen Kırımlılara baskı uyguluyor. İşgalciler, Haziran ayında "Z" harfi taşıyan bir Rus askeri aracını tamir etmek istemeyen Kırım Tatarı Vilen Seytosmanov’un tamirhanesini, inceleme ve mahkeme yapmaksızın yıktı.Kurman bölgesindeki Cangara (Vidnoye) köyünde hizmet veren tamirhanenin sahibi Vilen Seytosmanov, Haziran ayında "Z" harfi taşıyan bir Rus askeri aracını tamir etmeyi reddetti. Daha sonra Kırım’ın sözde yönetimi göstermelik bir denetleme yaptı. Tamirhanenin güya yasa dışı inşa edildiğini ileri süren işgalciler bir inceleme ve mahkeme yapılmadan işletmeyi yıkma kararı aldı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞIRusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.