SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'da Rus işgali, 7 yıl önce 20 Şubat'ta başladı

Kırım'ın işgali 7 yıl önce bugün başladı. İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, yedi yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2021 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2021 14:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'da Rus işgali, 7 yıl önce 20 Şubat'ta başladı

Kırım'ın işgali 7 yıl önce bugün başladı. İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, yedi yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında "Kırım Özsavunması" oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, 20 Şubat 2014 tarihinde ilk kez yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul etti.

İŞGALİN BAŞLANGIÇ TARİHİ KABUL EDİLDİ

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.
Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

20 ŞUBAT 2014

Ukrayna Parlamentosu’nun 2332 sayılı kararında Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri saldırganlığının ve Rusya'nın Kırım’ı işgalinin başlangıç tarihi 20 Şubat 2014 olarak belirlendi.
Uluslararası hukuki yükümlülüklerine rağmen, 20 Şubat 2014 tarihinden itibaren Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin, Ukrayna devlet sınırını geçiş düzenini ihlali, yarımadanın geçici olarak işgal edilmesi ve Ukrayna toprağında yasadışı olarak bulunması başladı.

Rusya hükümetine göre; o dönem Ukrayna Cumhurbaşkanı olan Viktor Yanukoviç’in Ukrayna Cumhurbaşkanı görevinden alınmasından sonra Kırım’ın “dönüş” süreci 22 Şubat tarihinde başladı. Ancak Rus işgalci hükumetinin çıkardığı “Kırım’ın dönüşü için” adlı nişanın üstünde Kırım’ın işgalinin tarihi 20 Şubat 2014 olarak gösteriliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.