SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneği Genel Merkezinin, "Kırım Kültür Günleri" bugün başlıyor!

Kırım Derneği Genel Merkezinin, "Kırım Kültür Günleri" bugün başlıyor!

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2021 10:15
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2021 12:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneği Genel Merkezinin, "Kırım Kültür Günleri" bugün başlıyor!

Kırım Derneği Genel Merkezinin 16-19 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Kırım Kültür Günleri” etkinlikleri bugün başlıyor. "Kırım Kültür Günleri"nin açılış programında, “1917 Kurultayı’na Bağışlanan Uluslararası Satranç Turnuvası” sonuçlarının ilânı ve Metin Batur-Mamed Cafarov “Kırım Yırları” dinletisi yer alacak.

Kırım Derneği Genel Merkezi, 16-19 Aralık 2021 tarihleri arasında “Kırım Kültür Günleri” sohbet etkinlikleri ile “Geleneksel Kermes” etkinlikleri düzenliyor. Kırım Derneği Genel Merkezinin faaliyetleri arasında yer alan kermes, bu yıl 1917 Kırım Tatar Milli Kurultayı 104’ncü yılı münasebetiyle gerçekleştiriliyor ve “Kırım Kültür Günleri” kapsamında yer alıyor. 4 gün sürecek kültür etkinlikleri ve kermes, bugün saat 15.00'te başlıyor. Etkinliğin açılış programında, saat 15.30'da, "1917 Kurultayı’na Bağışlanan Uluslararası Satranç Turnuvası" sonuçlarının ilânı ve saat 16.00'da ise Metin Batur-Mamed Cafarov “Kırım Yırları” dinletisi olacak.

"KIRIM KÜLTÜR GÜNLERİ" ETKİNLİKLERİ

Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi tarafından kermes düzenlenecek. Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi tarafından organize edilen kermes ürünlerinin temini tamamen gönüllülerin katkılarından oluşuyor. Kermes kapsamında davetlileri el sanatlarından, müziğe, yemeklerden sürpriz hediyelere kadar birçok şey bekliyor.

Açılışı 16 Aralık 2021 Perşembe günü saat 15.00’te yapılacak olan “Kırım Kültür Günleri” ve “Geleneksel Kermes” etkinlikleri 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 20.00’ye kadar Kırım Derneği Genel Merkezi’nin Mürsel Uluç Mahallesi’ndeki Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Sosyal Tesisi’nde ziyarete açık olacak.

Kırım Derneğinin "Kırım Kültür Günleri" program ve saat değişikliklerine dair açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bu yıl kapsamı genişleyen etkinliklerde yer alacak etkinliklerimizden olan söyleşilerin programını daha önce paylaşmıştık. Ancak tam etkinlik döneminde karantinada olan kıymetli dostumuz Gönül Şamilkızı’nın “Ballıkpınar-Bir Kırım Tatar Köyü” başlıklı sohbetini çok üzülerek başka bir etkinikte yer almak üzere iptal etmek durumunda kaldık. Bu arada çok merak edilen Cengiz Evirgen tarafından hazırlanan, yılların emeği “Polatlı Kırım Tatar Türkçesi Sözlüğü”nün yazılış hikâyesi ile ilgili bir sohbeti programımıza ekledik. Dolayısıyla küçük saat değişikliklerimiz oldu. O nedenle program tanıtım afişimizi çok dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz. Ayrıca “Geleneksel Kermes”imizin 4 gün boyunca süreceğini ve stantlarımızın açık olacağını bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Tüm dostlarımız için bir müjdemiz daha var. Kırım Derneği Genel Merkezi’nin yemek tutkunlarını Kırım Tatar Mutfağı ile tanıştıracak olan kafeteryası “QALAQAY”da ilk çibörek pişti ve kafeteryamız “Kırım Kültür Günleri” kapsamında konuklarımızla tanışacak.
Kırım Derneği Genel Merkezi bünyesinde kurulan eğitim, kültür ve sosyal yardım konusunda çalışmalar yapan ”Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi” tarafından organize edilen kermesimize destek amacıyla hazırlanan bilet satışlarımız da devam etmekte.

Etkinliğin son günü biletlerdeki numaralarla yapılacak olan çekilişle belirlenecek şanslı numaralara 4 adet çeyrek altın ve 50 adet sürpriz hediye verilecek. 19 Aralık 2021 saat 18.00’e kadar temin edilebilecek olan çekiliş biletlerinin kazananları üzerindeki numaralarla www.kirimdernegi.org.tr adresinden yayınlanacak. Kermes ve yardım amacıyla satılan biletlerin geliri derneğimizin amacı doğrultusunda sağlık, eğitim, kültür ve sosyal yardım için yapılan çalışmalarda kullanılacaktır.

Kermesimize bağış yaparak katkıda bulunmak isteyenler “Kermese Bağış” açıklaması ile TC Ziraat Bankası Ankara Yenişehir Şubesi’nin TR 2900 0100 0471 3977 5088 5001 numaralı hesaba bağışlarını gönderebilirler."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.