SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'ın Rus işgali nedeniyle Ukrayna deniz varlıklarının çoğunu kaybetti

Ukrayna, Kırım'ın işgali nedeniyle deniz varlıklarının yüzde 70'ini kaybetti

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2020 17:37
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2020 17:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'ın Rus işgali nedeniyle Ukrayna deniz varlıklarının çoğunu kaybetti

Ukrayna'nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Olga Stefanişına (Olha Stefanishyna), Kırım’ın Rus işgali nedeniyle Ukrayna’nın deniz varlıklarının yüzde 70’ini kaybettiğini ifade etti.

Ukrayna'nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Olga Stefanişına, Washington merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Politika Analiz Merkezi (CEPA) Forumu'na katıldı. Organizasyonun çevrimiçi gerçekleştiği öğrenildi.

UKRAYNA DENİZ VARLIKLARININ YÜZDE 70'İNİ KAYBETTİ

Ukrayna Bakanlar Kurulunun 23 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısının forum kapsamında açıklamalarına yer verildi. Başbakan Yardımcısı, forum kapsamında yaptığı konuşmada, Kırım’ın Rus işgali nedeniyle Ukrayna’nın deniz varlıklarının yüzde 70’ini kaybettiğini belirtti.

Stefanişına, "Kırım, Karadeniz’deki güvenlik, bunlar sadece Ukrayna ulusal çıkarları konusu değil, aynı zamanda NATO’nun gündeminin üst sıralarda bulunan tüm bölgenin güvenliği konusudur. Uluslararası ortakların desteğiyle biz Ukrayna filosunun yeniden kurulması üzerinde çalışıyoruz, yetenekleri ve kapasitesini güçlendirmek için yatırım yapıyoruz." dedi.

Başkan Yardımcısı, bu yıl Temmuz ayında Ukrayna’da düzenlenen Sea Breeze-2020 tatbikatına NATO’nun müttefik ve ortağı olan 8 ülkenin (Bulgaristan, Gürcistan, Norveç, Romanya, İspanya, Türkiye, Ukrayna ve ABD) 26 gemi ve 19 uçağının katıldığını hatırlatarak, "NATO üye ülkeleriyle birlikte yapılan ortak tatbikatlar, korona krizi gibi küresel zorluklara rağmen ortaklarımızın Karadeniz bölgesinin güvenliğine yönelik tehditler karşısında Ukrayna ordusuyla birlikte yan yana durduğunun güçlü bir işaretidir. NATO Geliştirilmiş Fırsatlar Ortağı statüsü sayesinde Ukrayna Karadeniz bölgesinin güvenliğinin şekillendirilmesinde daha aktif bir rol oynayabilecek ve hibrid tehditlerle mücadeledeki eşsiz tecrübesini paylaşabilecek." dedi.

Başbakan Yardımcısı Stefanişına, NATO’yu Karadeniz’deki varlığını artırmaya davet etti.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.