SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar sanatçı Asan Faytoncı koronavirüsten hayatını kaybetti

Kırım Tatar sanatçı Asan Faytoncı koronavirüsten hayatını kaybetti

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2020 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2020 11:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar sanatçı Asan Faytoncı koronavirüsten hayatını kaybetti

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ünlü Kırım Tatar halk sanatçısı, ozan Asan İbrahim oğlu Faytoncı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 24 Eylül 2020 tarihinde vefat etti. Faytoncı, Kırım'ın Bahçesaray şehrinde toprağa verildi.

Asan Faytoncı, sürgünde Özbekistan’ın Bekabad kentinde doğdu. Müziksever bir ailede büyüdü. Anne ve babası şarkı söylemeyi çok seviyordu. Asan da gençlik yıllarında gitar eşliğinde Kırım Tatarca şarkılar söylemeyi hayal ediyordu. Hayalini gerçekleştirmek için şarkı yazmaya başladı.

KIRIM'A DÖNÜŞ

Asan Faytoncı, 1990 yılında ailesiyle birlikte sürgünden Kırım’a döndü ve Bahçesaray’a yerleşti. Faytoncı, Kırım Hanlığı'nın başkenti hakkında bir çok şarkı yazdı. 2012 yılında “Music-live” televizyon programına misafir olarak katıldıktan sonra Kırım Tatar ozan tanınmaya başladı. Bundan sonra Asan Faytoncı şarkılarını zevkle söylediği birçok etkinliğe davet edilmeye başladı. İlk bakışta basit gözüken şarkıların arkasında sağlam bir tutum, gerçekçi bakış, derin bir felsefe ve ana vatana duyduğu büyük bir sevgi vardı.

QHA olarak, merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.