SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar siyasi tutsak Abdurahmanov'un kızı dünyaya geldi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Mart 2019 tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanarak Rusya’nın Rostov bölgesine sevk edilen Kırım Tatarlarından biri olan Mecit Abdurahmanov üçüncü kez baba oldu.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2019 14:56
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2019 18:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar siyasi tutsak Abdurahmanov'un kızı dünyaya geldi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Mart 2019 tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanarak Rusya’nın Rostov bölgesine sevk edilen Kırım Tatarlarından biri olan Mecit Abdurahmanov üçüncü kez baba oldu.

Kırım Dayanışması teşkilatından yapılan açıklamada, 30 Nisan 2019 tarihinde siyasi tutsak Mecit Abduramanov’un kızının dünyaya geldiği bildirildi.

Abduramanov’un 2 erkek çocuk babası olduğu, şimdi de bir kız çocuğuna sahip olduğu belirtilen açıklamada, “Asılsız terörizm suçlamaları çerçevesinde teröristlikle suçlanarak tutuklanan soydaşımız şu an evden uzakta. O çocuğunu kucağına alamıyor, eşine destek veremiyor ve ailesiyle bu sevinci paylaşamıyor.” diye kaydedildi.

http://qha.com.tr/haberler/kirim-tatar-siyasi-tutsak-izzet-abdullayev-ikinci-kez-baba-oldu/14825/

Daha önce, Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün faaliyetlerinde yer almakla suçlanan Mecit Abdurahmanov'un Enver Ametov, Seyran Murtaza ve Rüstem Seythalilov ile birlikte Rostov bölgesinin Taganrog şehrindeki 2 numaralı tutukevinde tutulduğu bildirilmişti.

http://qha.com.tr/haberler/avukatlar-rostov-a-kacirilan-kirim-tatarlarindan-ikisiyle-gorusmeyi-basardi/17341/

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart 2019 tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

http://qha.com.tr/haberler/kirim-tatar-aktivist-ruslan-suleymanov-kirim-dan-rusya-ya-nasil-kacirildigini-anlatti/14598/

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart 2019 tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart 2019'da yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.