SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar siyasi tutsak Aliyev, koronavirüse yakalandı

İşgal altındaki Kırım’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Muslim Aliyev’in koronavirüse yakalandığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2020 14:02
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2020 14:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar siyasi tutsak Aliyev, koronavirüse yakalandı

İşgal altındaki Kırım’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Muslim Aliyev’in koronavirüse yakalandığı bildirildi.

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 20 Ağustos 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, siyasi tutsak Muslim Aliyev’in koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

SİYASİ TUTSAK REFAT ALİMOV DA KARANTİNAYA ALINDI

Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsağa acil tıbbi yardım sağlanması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından kabul edilen Mahpuslara Muameleye Dair Birleşmiş Milletler Asgari Standart Kurallarını, Dünya Sağlık Örgütü ve BM İşkenceyi Önleme Alt Komitesinin  tavsiyeleri ihlal edilerek vatandaşımıza acil tıbbi yardım sağlanmadı. Onu streç filme sararak bilinmeyen bir yere götürdüler."

Öte yandan İnsan Hakları Yetkilisi, Aliyev ile aynı hücrede alıkonulan Refat Alimov’un ayrı bir hücrede karantina altına alındığını belirtti.

DENİSOVA: MUSLİM ALİYEV'İN YERİNİ BİLDİRİN!

Moskova yönetiminin, Ukrayna vatandaşlarının insan hakları ve özgürlüklerini ihlal etmeye devam ettiğini belirten Denisova, "Rusya Federasyonu'nun İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’dan uygun bir şekilde tepki vermesini ve yasa dışı alıkonulan Ukraynalı siyasi tutsaklara yönelik uygulanan insanlık dışı muamelenin durdurulmasını talep ediyorum! Ayrıca, Muslim Aliyev’in bulunduğu yerin bildirilmesini ve ona uygun sağlık bakımının sağlanmasını talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

YALTA GRUBU DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2016 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

12 Şubat 2016’da işgalci “mahkeme” sözde “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev hakkında tutuklama kararı aldı.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendi; aramalar sonra Kırım Tatarları Refat Alimov ve Arsen Cepparov tutuklanmıştı. İki Kırım Tatarın davası daha önce alıkonulan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in davasıyla birleştirilmişti.

İşgalciler Kırımlı Müslümanları güya “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” ayrıca güya “şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmakla” suçlandı.

Kasım 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Güney Askeri Bölgesi Mahkemesi siyasi tutsakları Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.