SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar siyasi tutsakların eşleri: Umudumuzu yitirmemeye çalışsak da sonuçta alınan kararı biliyoruz

Kırım Tatar siyasi tutsakların eşleri: Umudumuzu yitirmemeye çalışsak da sonuçta alınan kararı biliyoruz

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2022 00:38
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2022 00:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar siyasi tutsakların eşleri: Umudumuzu yitirmemeye çalışsak da sonuçta alınan kararı biliyoruz

Rus işgali altındaki Kırım’da, düzmece suçlamalar ile alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’un eşleri bir açık mektup yayımladı. Mektuplarda, eşlerinin fiziksel ve psikolojik baskılara maruz kaldığı hatırlatılarak, “Bu çağrıyı okuyan herkesi duruşmaları takip etmeye, ihlalleri kamuoyuna duyurmaya ve bizimle birlikte, yasa dışı olarak alıkonulan eşlerimizi serbest bırakılmasını talep etmeye davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Rus işgal güçlerinin, Eylül 2021’de kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkoyduğu Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal ve siyasi tutsaklar Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’un eşleri; Leviza Celalova, Repika Ahtemova ve Adile Ahtemova kamuoyuna eşlerine destek verme çağrısında bulundu. Sosyal medyada paylaştıkları açık mektupta kadınlar, Rusya 2014 yılında Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada baskıların uygulanmaya başladığını hatırlatarak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

8 yıl içinde siyasi tutsaklarının sayısı 120’i aştı. Suçsuz insanları alıkoyarak onlara saçma suçlamalar yöneltiyorlar. Mahkeme duruşmaları çoğu zaman kapalı şekilde ve daha önceden yazılmış senaryoya göre düzenleniyor. Umudumuzu yitirmemeye çalışsak da sonuçta alınan kararı biliyoruz. Her dava sahte kanıtlara dayanır. Delillerin avukatlarımız tarafından ifşa edileceğini bilen savcılık, her davada ‘gizli tanıklar’ kullanıyor. Kimliğin gizlenmesine ilişkin usuli olanakların arkasına saklanan savcılar, senaryoya göre ihtiyaç duydukları ifadeleri seçiyor, mahkeme ise bu ifadelere dayanarak 10 ila 20 yıl arasında hapis cezası kararları alıyor.

18 Şubat 2022 tarihinde Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’un davaları görülmeye başlayacak. Bu çağrıyı okuyan herkesi duruşmaları takip etmeye, ihlalleri kamuoyuna duyurmaya ve bizimle birlikte, yasa dışı olarak alıkonulan eşlerimizi serbest bırakılmasını talep etmeye davet ediyoruz. Mahkeme öncesi öncesi soruşturma işlemleri çok hızlı ve aceleyle yürütüldü, mahkemenin de bir karara varmak ve kamuoyunun dikkatini çekmemek için acele edeceğini tahmin ediyoruz.

SİYASİ TUTSAKLARA BASKI UYGULANIYOR

Mektupta Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’un işkenceye maruz bırakıldığı hatırlatıldı. Siyasi tutsaklara psikolojik baskı uygulamak ve dış dünya ile var olan iletişimlerini tamamen koparmak için onlara yazılan çoğu mektubun kendilerine ulaştırılmadığına dikkat çekildi. Bunun dışında siyasi tutsakların ailelerin de bulunduğu zor duruma vurgu yapılan mektupta, “Çoğu ailede çocuklar var. Bu demek ki eşlerimiz için mücadele ederken aynı anda çocuklarımızla tek başlarımıza ilgilenmek zorundayız. Sağlıkları, başarıları, başarısızlıkları, kokuları konusunda duyduğumuz endişeyi ve sorumluluğu eşlerimizle paylaşamıyoruz. Kalbimizde acı hissetsek de her seferinde babalarının şu anda neden yanlarında olamadığını açıklama gücünü buluyoruz. Şu an bu durumda olan çocukların sayısı 197” denildi.

"DESTEĞİNİZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Mektupta işgalcilerin yargı sistemine güvenmediklerini belirten kadınlar, “Ancak kocalarımız için verdiğimiz mücadelenin sizi onları kurtarmak için harekete geçmeye teşvik edeceğine inanıyoruz. Siyasi tutsaklara destek vermek için çalışmaya devam edenlere, onlara mektup yazanlara teşekkür ediyoruz, bu bizim için çok önemlidir. Her birinizden Nariman, Asan ve Aziz'e destek olmak için elinizde olan araçları kullanmaya davet ediyoruz. Bizim durumumuzda eylemsizlik ve sessizlik ölümcüldür” değerlendirmesini yaptı.

SİYASİ TUTSAKLARIN EŞLERİNDEN ULUSLARARASI ÖRGÜTLERE ÇAĞRI

Mektupta insan hakları örgütlerine, devlet kurumlara ve uluslararası örgütlere tüm Ukrayna vatandaşları siyasi tutsakları serbest bırakma konusunda yardım etme çağrısı yapılırken, “İsimlerini dile getirin, unutmayın ve unutulmalarına izin vermeyin! Yakınlarımız için yürüttüğümüz mücadelede bize yardım edin!” ifadeleri kullanıldı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etmişti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verilmişti.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçlamıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler, günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermemişti. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlatmıştı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alınmıştı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılmıştı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı almıştı.

BASKI İÇİN YENİ BİR BAHANE

İşgalci güçler, Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de, iki Kırım Tatarının evine baskın düzenlemişti. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonulmuştu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrik işkencesinin uygulandığını bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.