SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Ukrayna’dan tahliye edilen Kırım Tatarları için Eskişehir’de iftar programı düzenledi

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2022 05:18
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 12:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Ukrayna’dan tahliye edilen Kırım Tatarları için Eskişehir’de iftar programı düzenledi

Eskişehir'de faaliyet gösteren Kırım dernekleri tarafından Kırım Tatar Teşkilatları Platformu adına dün iftar programı organize edildi. Program, Ukrayna'dan tahliye edilen Kırım Tatarları için düzenlendi. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar'ın da iştirak ettiği iftar yemeğine aralarında milletvekillerinin de yer aldığı birçok davetli katıldı.

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya açtığı savaşta evlerini terk etmek zorunda kalan ve Ukrayna'dan Türkiye'ye tahliye edilen Kırım Tatarları için Eskişehir'de 19 Nisan 2022 tarihinde iftar programı düzenlendi. Kırım Tatar Teşkilatları Platformu adına Eskişehir'de faaliyet gösteren Kırım dernekleri tarafından organize edilen iftar programında; Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) ve eşi Katerina Bodnar (Katherina Bodnar), Eskişehir Valisi adına Vali Yardımcısı İsmail Soykan ve eşi Nihal Soykan, AKP Eskişehir Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Emine Nur Özkan Günay, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Eskişehir ve Kütahya Sanayi ve Ticaret Odaları ve Ticaret Borsası Başkanları, Ukrayna’nın Kütahya Fahri Konsolosu Erkan Güral, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere'nin eşi Seda Güldere, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Recep Şen, Kırım Gelişim Vakfı Eskişehir Şube Başkanı Abdullah Akkurt, Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şube Başkanı Haluk Yaşayanlar, 8 yıldır Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de faaliyet gösteren Kırım Ailesi Kültür Merkezinin kurucusu Anife Kurtseitova, Ukrayna'dan tahliye edilen Kırım Tatar aileleri ve Eskişehir'deki Ukrain diasporası temsilcileri ile pek çok davetli yer aldı.

https://www.youtube.com/watch?v=0ldb9HlsYuo

İftar programı, Kuran tilaveti ile başladı, dualar okundu. Ardından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerin aziz hatırasına saygı duruşunda bulunuldu, Türkiye, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşları okundu. Programın açılış konuşmasını Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Metin Gündoğdu ve Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Recep Şen gerçekleştirdi. Program sırasında Kırım Ailesi çocukları, Çanakkale Türküsü'nü, Ey Güzel Kırım'ı ve Yaşa Benim Halkım'ı seslendirdi.

Büyükelçi Vasıl Bodnar, Milletvekilleri; Utku Çakırözer, Emine Nur Özkan Günay, Jale Nur Süllü, Belediye Başkanları; Ahmet Ataç, Kazım Kurt, Fahri Konsolos Erkan Güral ile Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Anife Kurtseitova ve Seda Güldere protokol konuşmalarını gerçekleştirdi.

Programda, Odunpazarı Belediyesi'nin kardeş şehri Ukrayna'nın Fastiv şehri Belediye Başkanı Mıhaylo Netyajuk'un video mesajı yayınlandı. Netyajuk, mesajında, "Fastiv sakinleri ve Ukrayna vatandaşları adına Türk halkına ve Odunpazarı sakinlerine destekleri için teşekkürlerimi iletmek isterim. Desteğiniz bizim için çok önemlidir. Ayrıca bu mübarek Ramazan ayında Ukrayna, Türkiye ve tüm dünyada barış için dua etmenizi rica ediyorum. Tek yürek olup Tanrıdan halklarımız için barış, iyilik ve refah vermesini isteyelim." ifadelerini kullandı.

BÜYÜKELÇİ BODNAR: YÜZYILLAR ÖNCE DE KIRIM TATARLARI ESKİŞEHİR'E GELMİŞTİ, TARİH TEKERRÜR EDİYOR

Büyükelçi Bodnar, iftar programında davetlilere hitap ederek gerçekleştirdiği konuşmasında şu ifadelere yerdi:

"Öncelikle vatandaşlarımızı evlerini terk etmek zorunda kalan insanlarımızı, ülkenize misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Savaş sırasında sığınma arayan on binlerce Ukraynalı Türkiye'ye geldi. Yedi yüzden fazla Ukrayna vatandaşı bugün Eskişehir'e yerleştirildi. Bu örnek çalışmanız için teşekkür ediyorum. Tüm yetkililere vatandaşlarımıza kendilerini evlerinde gibi hissettirmeye yardımcı oldukları için minnettarım. Eskişehir'in örnek olacağını ve Türkiye'nin diğer illerinin de vatandaşlarımızı kabul edeceğini umuyorum. Bugün Eskişehir'de tarihin tekrarlandığını görüyoruz. Yüzyıllar önce Kırım Tatarları evlerini terk ederek yeni ev bulmak için Eskişehir'e gelmişti. Bugün de binlerce vatandaşımız, evlerini terk edip bu misafirperver topraklara geliyorlar. Ama bence belli bir tarihin sonuna yaklaşıyoruz gibi görünüyor. Yüzyıllarca bizim ortak düşmanımız olan Rusya Ukraynalıları, Kırım Tatarlarını, Ahıska Türklerine ve birçok halka zulmediyordu.

"RUSYA'NIN SUÇLARI CEZASIZ KALDI!"

Rusya'nın yüzyıllarca işlediği suçlar cezasız kaldı. Bugün Ukrainler, Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna'da yaşayan diğer halklarla birlikte büyük direniş gösteriyor. Bugün birleşip Ukrayna'ya yardım edersek tarihi değiştirebiliriz. Bugünkü çektiğimiz acılarımız gelecekteki bazı suçları durdurabilir. Ortak çabalarımızla Ukrayna'yı kurtarabilir, sadece Ukrayna'yı değil Kırım ve Donbas'ı da kurtarabilir ve Kırım Tatarlarının da evlerine dönmelerini sağlayabiliriz. Ve gelecekte Rusya'nın bu suçları tekrar işleyememesi için onu nasıl sorumluluğa çekeceğimizi şimdiden düşünmemiz gerekiyor. Bugün bu çocukların milli marşları, şarkıları söylediğini, kimliklerini nasıl koruduğuna bakarak geleceğimizin olduğuna inancımız güçleniyor. Bu çocuklar hayatlarında birkaç kez yerlerini değiştirerek evlerinden olup bizden daha güçlü oldular. Bizim geleceğimiz bu çocukların elinde, onlar gelecekte hem bölgedeki hem ülkelerimizdeki barışı koruyacaklar. Ve bugün Ukrayna'da bu çabayı gösteriyorsak tüm bunlar çocukların geleceği içindir. Geleceğimiz parlaktır, milletimizin hak ettiği büyük bir gelecek var. İleride çok işimiz var; yeni evler, yollar ile Ukrayna'yı yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Bu çocuklar için savaşın durması için kazanmamız için ve Ukrayna'yı yeniden inşa etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Mübarek Ramazan ayınızı kutluyor, barış ve refah diliyorum. Ortak zaferimize inanıyorum, vatandaşlarımız ve Ukrayna için yaptıklarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim."

AV. KAZIM KURT: UKRAYNA, KENDİ KURTULUŞ SAVAŞI'NI VERİYOR

Av. Kazım Kurt ise burada yaptığı konuşmada, "Şu an tüm dünyada insanlık suçları işleniyor. Hepsine lanet olsun. Ama Ukrayna'da gelişen olaylar bizim için farklı. Orada Ukraynalı dostlarımız sıkıntı içinde, Kırım Tatar soydaşlarımız sıkıntı içinde, işkenceye maruz kalıyor. Bu durumun bir an önce sonlanması, bir an önce halklarımızın bayrama kavuşmasını diliyorum. Şu göründü: Ukrayna direniyor, Ukrayna kendi Kurtuluş Savaşı'nı veriyor. Onları, kutluyorum, başarılar diliyorum, can-ı gönülden onların kazanmasını istiyorum. Kazandıktan sonra da Türkiye olarak, Eskişehir olarak, Odunpazarı olarak üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirmeye hazırız. Buraya gelen soydaşlarımız misafirimizdir. Onların her türlü ihtiyacını gidermeye, devletimizin de milletimizin de gücü yeter. Kardeşlerimizin bir an önce özgürlüğe kavuşmasını istiyoruz." dedi.

EMİNE NUR ÖZKAN GÜNAY: 2014'TE KIRIM'DA YAŞANANLARA DÜNYA SUSTU!

Milletvekili Emine Nur Özkan Günay, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki 21. yüzyılın ortasında, Avrupa'nın ortasında böyle bir katliama, savaşa bütün dünya olarak tanık oluyoruz. Savaş suçları işleniyor, çocuklar öldürülüyor, masumlar öldürülüyor ama diğer tarafta da soykırım yapılıyor. Tüm bunların tespitleri yapılıyor inşallah ileride bunların hesabı sorulacak. Diğer tarafa bakıyorsunuz ülkesine, milletine inanmış Ukraynalılar topraklarını satmıyorlar. Belki de bizimle ortak bağ buradan geliyor. Türkiye de tarihi boyunca vatanını savunmuş tek bir millet olmuş, bu süreçlerden geçmiş bir ülke, şimdi de Ukrayna bunu yaşıyor. Irak'ta, Suriye'de, Myanmar'da, Yemen'de, Gürcistan'da, Çeçenistan'da ve 2014'te Kırım'da bunların hepsi yaşandı, tüm dünya sustu. Fail kim önemli değil ama bunlar yaşanırken dünyanın susması en önemli nokta bu. Tabii ki bu yüzden de bugün Ukrayna'da bunları yaşıyoruz. 24 Şubat'ta Rusya'ya işgal girişimi başlattığında 25 Şubat'ta Avrupa Konseyi anında Rusya'yı ihraç etme sürecini başlattı. 16 Mart'ta Strazburg'da olağanüstü bir toplantı yaptık ve Avrupa Konseyi'nden ihraç edildi. O toplantıda sadece Ukraynalı kadın milletvekilleri vardı, çünkü erkek milletvekilleri ülkelerinde kalıp savaşıyorlardı. İçler acısı bir durum. Gerekirse Avrupa Konseyi'nde gerekirse Türkiye'de her zaman Ukraynalılar için çalışacağız, her zaman destek olacağız. Şöyle dünyaya baktığınız zaman elini taşın altına Türkiye dışında koyan kaç ülke var? İşte dost böyle günlerde ortaya çıkar. Son olarak şunu da vurgulamak istiyorum, 557 Ukraynalı yetim yavrumuz 192 bakıcılarıyla birlikte toplam 749 kişi olarak Türkiye'ye geldiler, inşallah bu sayılar artmaz, tek temennimiz bir an önce barışın sağlanması, Türkiye'de bunun için elinden geleni yapıyor."

JALE NUR SÜLLÜ: KARADENİZ'İN ÖTESİNDE İŞGAL YAŞANIYOR

Milletvekili Jale Nur Süllü ise "Bugün Karadeniz'in ötesinde 24 Şubat'ta bir işgal yaşandı. Buna savaş demeye bile dilim varmıyor. Gerçek anlamda bir işgal yaşandı. Aynı bizim Kurtuluş Savaşı'nda topraklarımızı savunduğumuz gibi yine topraklarını savunan insanlar bu acıya ortak oluyorlar. Gerçekten çok acı bir şey yaşanıyor Ukrayna'da. Çocukları gördüğümüzde, yurtlarını terk eden kadınları gördüğümüzde içimiz yanıyor. Tüm dünyaya hatırlatmak istiyorum: Ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi, 'Yurtta barış dünyada barış' diyorum. Türkiye olarak bu barışı tesis etmek için üzerimize düşeni yapmamız gerektiğinin altını çiziyorum. Biz, Eskişehir olarak geçmişte de aldığımız göçlerle nasıl vatandaşlarımızı, soydaşlarımızı bağrımıza bastıysak yine bağrımıza basmaya hazırız yanlarındayız, umuyoruz ki, ülkelerindeki savaş da bir an önce son bulur. Ve herkesin huzurla evlerin, ülkelerine, topraklarına kavuşmasını umut ediyorum." diye konuştu.

UTKU ÇAKIR ÖZER: TÜRKİYE, UKRAYNA HALKINA SONUNA KADAR KUCAĞINI AÇACAK

Utku Çakır Özer de, "İnşallah bu acılar bir an önce son bulur ve; sadece Kıyiv, Herson, Ukrayna değil çok sevdiğiniz vatanınız Kırım'a da bir an önce evlatlarınızla birlikte gönül rahatlığıyla dönebilirsiniz. Bu savaşın, bu zulmün, bu işgalin bir an önce sona ermesi hepimizin ortak dileği. Sizlerin acısı bizim acısı, sizlerin derdi bizim derdimiz, çocuklarınız bizim çocuklarımız, bu dertler bitene kadar sadece Eskişehir değil tüm Türkiye kucağını sonuna kadar sizlere açacaktır." dedi.

AHMET ATAÇ: UKRAYNA'DAKİ DİRENİŞ PUTİN'E SÜRPRİZ OLDU

Ukrayna'daki direnişin Putin'e sürpriz olduğunu vurgulayan Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, "Ukrayna halkı, canlarıyla başlarıyla her şeyiyle vatanlarını korudular ama tabii ki karşısındaki işgal güçlerine de büyük zarar verdiler." ifadelerini kullandı.

ÜMİT ŞİLİT: DÜNYADA RUSLARI EN İYİ KIRIM TATARLARI TANIR

Ümit Şilit, "Bu gece bu toplantıya maalesef diye başlayacağız, çünkü her zaman olduğu gibi Rusya'nın zulmünden bu manzara ortaya çıktı. Dünyada Rusya'yı en iyi tanıyan Kırım Tatarlarıdır. Beş yüzyıldır mücadele ediyoruz. Dört kez sürgünlere, soykırımlara maruz kaldık. Bizim dedelerimiz neden Eskişehir'e geldi? Binlerce kilometre öteden açlık, yokluk, sefalet içinde Romanya'ya göç etmişler, Romanya'dan güzel Türkiye'mize dağılıp hayat mücadelesi vermişlerdir." ifadelerine dikkat çekti.

SEDA GÜLDERE: UKRAYNA'NIN ONURLU MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Seda Güldere, "Ukrayna ülkeye adımımızı ilk attığımız andan itibaren bizim de evimiz oldu. O nedenle ben evlerinden uzakta olan buradaki kardeşlerimizin duygularını yürekten paylaşıyorum ben de çok üzgünüm. Ukrayna'daki korkunç savaşın bir an önce durdurulması için dua ediyorum. Ukrayna halkının çektiği acıların bir an önce dinmesini istiyorum. Bizler maalesef Ukrayna halkının acılarını, Ukrayna'daki yıkımı görüyoruz, masum sivillerin öldürüldüğünü görüyoruz. Ve bunun için hepimiz yürekten üzgünüz, bu kötü günlerin bir an önce dinmesini istiyoruz. Tüm zorluklara rağmen Ukrayna'nın birliği, bütünlüğü, azmi ve onurlu mücadelesi sürüyor. Ukrayna, eski huzur dolu barış dolu sevgi dolu günlerine geri dönsün, savaşın yaralarını hep birlikte saralım." ifadelerini kullandı.

ANİFE KURTSEİTOVA: TÜRKİYE HER ZAMAN KIRIM TATARLARININ YANINDAYDI

Kırım Ailesi'nin kuruluş amacına ve faaliyetlerine değinerek sözlerine başlayan Anife Kurtseitova ise 2014 yılında Kırım'dan, şimdi de Ukrayna'dan çıkmak zorunda kaldıklarını ifade ederek kendilerini Türkiye'de hiçbir zaman yabancı gibi hissetmediklerini söyledi. Bunun kendileri için çok önemli olduğunu belirten Kurtseitova, "Türkiye halkı sadece bugün değil, her zaman Kırım Tatarlarının yanındaydı. Sürgün, işgal gibi ne kadar zor zamanlar oldu ise Türkiye devleti ve Türk halkı her zaman yanımızdaydı." diyerek kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.