SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatarca konuştukları için duruşma salonundan çıkarıldılar

Rus mahkemesi, işgal altındaki Kırım'da düzmece Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde alıkonulan ve davaları bugün Rusya'nın Rostov-na-Donu kentindeki askeri mahkemede görülmeye başlayan 5 Kırım Tatarını, ana dilde konuştukları için duruşma salonundan çıkardı. Savunma tarafının, Kırım Tatar siyasi tutsağa tercüman sağlanması talebi ise reddedildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2021 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2021 17:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatarca konuştukları için duruşma salonundan çıkarıldılar

Rus mahkemesi, işgal altındaki Kırım'da düzmece Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde alıkonulan ve davaları bugün Rusya'nın Rostov-na-Donu kentindeki askeri mahkemede görülmeye başlayan 5 Kırım Tatarını, ana dilde konuştukları için duruşma salonundan çıkardı. Savunma tarafının, Kırım Tatar siyasi tutsağa tercüman sağlanması talebi ise reddedildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Mart 2019'da alıkonulan 25 Kırım Tatar (İkinci Akmescit Grubu) siyasi tutsağın dava dosyaları, beş ayrı gruba ayrılmıştı. Remzi Bekirov, Riza İzetov, Şaban Umerov, Raim Ayvazov ve Farhod Bazarov'un yer aldığı birinci grubun davaları, Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde görülmeye başladı. Kırım Dayanışması platformunun bildirdiğine göre, siyasi tutsaklardan biri Farhod Bazarov, duruşma sırasında ana dili Kırım Tatarca ifade vermeye başladı. Bazarov'un atanmış avukatı, müvekkilinin Rus dilinde iyi konuşamadığı için tercümana ihtiyaç duyduğunu mahkemeye bildirdi. Dava dosyasında bu bilginin yer almadığına işaret eden yargıç, Bazarov'un bu şekilde haklarını kötüye kullandığını ileri sürerek duruşma salonundan çıkarılmasına karar verdi.

TERCÜMAN TALEBİ REDDEDİLDİ

Avukatlar Nazim Şeyhmambetov ve Mariya Eysmont, mahkemeye başvurarak, bu cezanın Farhod'un eylemlerine orantısız olduğunu belirtti ve müvekkiline bir tercüman sağlanarak duruşmaya geri alınmasını istedi. Yargıç, Rusya'daki yasal işlemlerin yalnızca Rusça yürütüldüğünü gerekçe göstererek siyasi tutsağa tercüman sağlanmayacağını söyledi.

DİĞER KIRIM TATAR TUTSAKLARDAN FARHOD'A DESTEK

Siyasi tutsaklardan Riza İzetov, arkadaşının haklarının ihlal edildiğini ve kendisini ana dilinde ifade etme hakkına sahip olduğunu belirtti. Diğer 4 siyasi tutsak da Farhod Bazarov ile dayanışma sergileyerek mahkemede yalnızca Kırım Tatarca konuşmaya başlayınca onların da duruşmaya katılmaları yasaklandı.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un bulunduğu yeri hala belli değil. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu.

Öte yandan, diğer Kırım Tatarı Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldu.

Ayrıca işgalciler, Edem Yayaçikov, Ruslan Bulgakov, Eldar İbragimov ve Ruslan Zaurov hakkında “arama emri” çıkarttı.

İşgalciler Umerov, Bekirov, İzetov ve Ayvazov’u terör örgütünün faaliyetlerini organize etmekle, diğer Kırım Tatarlarını ise terör örgütünün faaliyetlerine katılmak ile suçluyor. Ayrıca işgalciler, 25 Kırım Tatarına iktidarı zorla ele geçirme hazırlıklarında bulunma suçlamaları yöneltti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.