SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Kırım Köprüsü, Ukrayna yarımadayı geri almadan önce yok edilmelidir

Kırımoğlu: Kırım Köprüsü, Ukrayna yarımadayı geri almadan önce yok edilmelidir

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2022 15:52
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 15:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Kırım Köprüsü, Ukrayna yarımadayı geri almadan önce yok edilmelidir

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Kırım’ı işgal altına aldıktan sonra yasa dışı inşa ettiği Kırım Köprüsü’nün yarımada işgalden kurtarılmadan önce yok edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, işgalcilerin Kırım’ı Rusya’ya bağlamak için yasa dışı inşa ettiği Kırım Köprüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya’nın, Ukrayna’nın itirazlarına rağmen Kerç Boğazı üzerinden geçen köprüyü yasa dışı olarak inşa ettiğini vurgulayan Kırımoğlu, “Bu köprü üzerinden Rusya Kırım’a sayısız askeri mühimmat taşıdı ve hala taşımaya devam ediyor. Askeri güçlerini Kırım’a konuşlandırılması sayesinde Rusya Herson ve Zaporijjya bölgelerini ele geçirmeye başardı.” dedi.

"KIRIM KÖPRÜSÜ, UKRAYNA KIRIM'I KONTROL ALTINA ALMADAN YOK EDİLMELİ"

Ukrayna’nın tartışmasız olarak Kırım Köprüsü'nü yıkma hakkına sahip olduğunu belirten Kırımoğlu, “Köprü, Ukrayna Kırım’ı yeniden kontrol altına almadan önce yok edilmesi gerekiyor.” dedi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.