SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Putin, hiçbir ülkenin Kırım’ın ilhakını tanımayacağını biliyordu

Kırımoğlu: Putin, hiçbir ülkenin Kırım’ın ilhakını tanımayacağını biliyordu

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2021 16:54
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2021 16:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Putin, hiçbir ülkenin Kırım’ın ilhakını tanımayacağını biliyordu

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın Rusya için ağır bir yüke dönüştüğünü ancak yarımadadan vazgeçmenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için siyasi bir intihar olacağını ifade etti.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım'ın Rusya tarafından işgaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uluslararası toplumun Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacağını çok iyi bildiğini kaydeden Kırımoğlu, işgalin 7. yıl dönümünde Ukraynalı tarihçi, gazeteci Oleksandr Zinçenko’ya dün bir röportaj verdi. Kırımoğlu, Putin’in Kırım’ın işgali sonucunda Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştırmayı amaçladığını vurguladı. Moskova yönetiminin, Ukrayna'daki yönetime Rus yanlısı bir cumhurbaşkanının getirilmesi için çaba sarf ettiğini kaydetti.

"PUTİN, KIRIM'DAN VAZGEÇEMİYOR ÇÜNKÜ ONUN İÇİN SİYASİ İNTİHAR OLUR"

Putin’in Kırım ile ilgili planlarını değerlendiren Kırımoğlu, “Öncelikle, Putin’in o kadar aptal olmadığını düşünüyorum ve hiç kimsenin Kırım’ın ilhakını tanımayacağını, dolayısıyla bunun Rusya ekonomisini ağır bir şekilde etkileyeceğini çok iyi biliyordu. Ayrıca bu, itibar açısından da büyük bir zarar. Onun bu şekilde Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştırarak yönetime Yanukoviç’e benzer birisinin gelmesini umduğunu söyleyebiliriz. Görünüşe göre onlar (Rus yönetimi), durumu değiştireceklerinden ve kukla bir başkanın ağzından Ukrayna’nın Rusya Federasyonu'nun bir parçası olmayı kabul edeceğinden emindi." diye konuştu. Kremlin yönetiminin bu konudaki beklentilerinin gerçekleşmediği için Kırım’ın Rusya için ağır bir yüke dönüştüğünü belirten Kırımoğlu, “Fakat Putin yarımadadan vazgeçemiyor çünkü bu onun için siyasi intihar olur.” dedi.

"YAPTIRIM KONUSUNU KIRIM PLATFORMU'NDA KONUŞACAĞIZ"

Kırım’ın Rusya için maliyetini artırmak için mümkün olan her şeyin yapılması gerektiğini ifade eden Kırım Tatar halkının milli lideri, “Bu demek ki, yaptırımları olabildiğince artırmalıyız. Bu konuyu ise Kırım Platformunda konuşacağız. Ekonomik yaptırımların yanı sıra sektörel ve kişisel yaptırımlar. Böylece bize ait yarımadayı terk etmesi için Putin’i teşvik edeceğiz.” diye açıklama yaptı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.