SON DAKİKA
Hava Durumu

Kişisel Verileri Koruma Kurulu: WhatsApp'a tebligat yapıldı, bilgi ve belge talep edildi

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), WhatsApp'tan bilgi ve belge talep etti. Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, hakkında inceleme başlatılan WhatsApp'tan tebligat yapılarak bilgi ve belge talep edildiğini belirterek, sürecin takipçisi olduklarını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2021 18:01
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2021 18:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kişisel Verileri Koruma Kurulu: WhatsApp'a tebligat yapıldı, bilgi ve belge talep edildi

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), WhatsApp'tan bilgi ve belge talep etti. Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, hakkında inceleme başlatılan WhatsApp'tan tebligat yapılarak bilgi ve belge talep edildiğini belirterek, sürecin takipçisi olduklarını duyurdu.

WhatsApp, 4 Ocak’ta "Gizlilik İlkesi"ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yolladı. WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini 8 Şubat tarihinde güncelleyeceğini duyurması üzerine dünya kamuoyundan gelen tepkilerle birlikte Türkiye’de konunun muhatabı olan kurumların girişimlerini artırdı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, bugün açıklamalarda bulunarak hakkında inceleme başlatılan WhatsApp'tan tebligat yapılarak bilgi ve belge talep edildiğini bildirdi. Faruk Bilir, bazı kişisel bilgilerin Facebook'a ait şirketlerle paylaşılmasını da içeren yeni gizlilik ilkesinin kabulünü uygulamanın kullanımı için zorunlu hale getiren WhatsApp hakkında yürütülen incelemeye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulundu.

YURTDIŞINA VERİ AKTARIMI VE AÇIK RIZANIN HİZMET ŞARTINA BAĞLANMASI

Kurumun karar organı Kişisel Verileri Koruma Kurulunca incelemenin, temel ilkeler, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ile açık rızanın unsurları ve açık rızanın hizmet şartına bağlanıp bağlanmaması yönünden gerçekleştirildiğini belirten Bilir, 12 Ocak'ta başlatılan incelemenin sürdüğünü belirtti. Faruk Bilir, "WhatsApp'a tebligat yapıldı, bilgi ve belge talep edildi. Sürecin takipçisiyiz." ifadelerini kullandı.

WHATSAPP’IN ZORUNLU GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ

WhatsApp, 4 Ocak’ta “Gizlilik İlkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamıştı.
Hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre vermişti.
WhatsApp, yeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti.

WHATSAPP, ZORUNLU GÜNCELLEMESİNDEN AB ÜLKELERİNİ MUAF TUTTU

WhatsApp, bu kararına ilişkin kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üzerine yaptığı açıklamada, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini, bu bölgedeki kullanıcıların verilerinin Facebook şirketleriyle paylaşılmayacağını duyurmuştu.
WhatsApp’ın sitesinde yer alan bilgilere göre, Avrupa Bölgesi olarak isimlendirilen ülkeler arasında sadece Avrupa Birliği (AB) ülkeleri yer alıyor. Bu nedenle Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp kullanımına devam etmesi için güncellenen koşullara onay vermesi gerekiyor.
Uzmanlar, AB ülkelerinin bu düzenleme kapsamına alınmamasının “çifte standart” olduğunu, veri güvenliğine yönelik sert yaptırımlar içeren yasal düzenlemeler nedeniyle WhatsApp’ın AB ülkelerine karşı “temkinli” yaklaştığını belirtiyor.

WHATSAPP’TAN TEPKİLER ÜZERİNE AÇIKLAMA

WhatsApp, 11 Ocak’ta tepkiler üzerine bir açıklama yayımlayarak, kullanıcıların gizliliğini korumaya önem verdiklerini ve gizlilik politikalarını kullanıcıları ile paylaştıklarını belirterek, uygulamayı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerektiğini belirtti.
Son olarak WhatsApp, güncelleme için verilen süreyi 15 Mayıs'a kadar ertelediğini duyurmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.